U svetlu trenutne političke situacije u Srbiji, gde su protesti i studentske blokade postali svakodnevica, Dr Višeslav Simić, profesor državne strategije i upravljanja državom iz Meksika, nudi potencijalna rešenja kroz narodnu inicijativu. Ova inicijativa, prema njegovim rečima, ima moć da preokrene politiku države u kratkom vremenskom roku.
Trenutno, Srbija se suočava sa izazovima poput erozije demokratskih institucija, korupcije i nedostatka medijskih sloboda. Protesti, koji traju već više od četiri meseca, ukazuju na nezadovoljstvo građana trenutnim stanjem. Evropska unija je takođe pozvala Srbiju da sprovede reforme u oblasti medijskih sloboda i borbe protiv korupcije.
Protesti su organizovani u gotovo svakom gradu Srbije, a studenti su predvodili šetnje i okupljanja širom zemlje. Najveći protest održan je u Beogradu 15. marta 2025. godine, gde se okupilo između 275.000 i 325.000 ljudi, prema procenama nezavisnih organizacija. Ovaj događaj, koji je opisan kao najveći protest u modernoj istoriji Srbije, bio je simbol jedinstva građana u borbi protiv korupcije i za pravdu.

Grupa poslanika Evropskog parlamenta, na čelu sa Irenom Jovevom sa kojom je naša ekipa uradila ekskluzivni intervju. iz političke grupe Renew Europe, poslala je otvoreno pismo predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, pozivajući je da hitno reaguje na situaciju u Srbiji. U pismu su naglasili važnost podrške demokratskim slobodama i borbi protiv korupcije, kao i potrebu za jačanjem vladavine prava. Ursula fon der Lajen je odgovorila na ove zahteve tokom sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ističući da Srbija mora da sprovede reforme u oblasti medijskih sloboda, borbe protiv korupcije i izborne reforme. Na mreži X, ona je objavila:
„Zajedno sa predsednikom Evropskog saveta imali smo važan sastanak sa predsednikom Aleksandrom Vučićem. Zemlja mora da sprovede reforme EU, posebno da preduzme odlučne korake ka slobodi medija, borbi protiv korupcije i izbornoj reformi. Budućnost Srbije je u EU.“

Dr Simić predlaže da se, u skladu sa članom 2 Ustava Srbije, formira narodna inicijativa sa potpisima koja bi bila predata Narodnoj skupštini. Ovaj proces zahteva uspostavljanje inicijativnog odbora sa najmanje tri člana, punopravnih državljana Srbije. „Masovnost i snaga pokreta, uz podršku naroda, mogu biti ključni faktori za uspeh ove inicijative,“ ističe Dr Simić.

On upozorava na opasnosti prelazne mešovite vlade, koja bi mogla da isključi ključne aktere poput studenata i političkih partija van parlamenta. „Svu snagu treba usmeriti na svaki pravni instrument koji može da se upotrebi u ovom sistemu koji uopšte ne funkcioniše,“ naglašava Dr Simić.
„Nama nije potrebna demokratija kao sistem, već kao instrument za očuvanje Republike,“ zaključuje Dr Simić, ukazujući na važnost razumevanja pravila Republike u političkom diskursu.
Pogledajte ceo intervju na našem YouTube kanalu ili ovde.