Da li vam nedostaju crveni kiosci?

Maria Popović
Maria Popović - Urednica
2 minuta čitanja
red 1 at berlin tempelhof airport - former zentralflughafen berlin
- Reklama -

Poznati kiosk K67 bio je prisutan skoro u svakom gradu tokom vremena SFRJ. Prepoznatljiv po svojoj crvenoj boji i neuobičajenom obliku, ovaj kiosk postao je simbol nekadašnje Jugoslavije. Njega je osmislio slovenački dizajner i arhitekta Saša Janez kada je imao samo 25 godina. 

Iako ga na našim ulicama nema već skoro dvadeset godina, prototip kioska iz 1966. godine čuva se u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku. U Lazarevcu, crveni kiosk se koristio za prodaju užina pored škola i bio je postavljen na nekoliko lokacija u gradu. Sećamo se onih kod osnovnih škola, pored hotela Vis i u Gornjem gradu blizu porodilišta i nefropatije.

Ovaj simbol samoupravnog socijalizma stvoren je 1966. godine, u vreme kada je počela modernizacija Jugoslavije. Cilj te modernizacije bio je unapređenje urbanog života, industrije i masovne proizvodnje. Tadašnji mladi arhitekta Saša Mehtig prijavio se na gradski konkurs za ljubljanske kioske. On je samostalno osmislio dizajn, inspirisan prethodnim radovima, i stvorio modularni kiosk koji kombinuje dva pravougaona dela. Odlučio je da kiosk bude crvene boje, inspirisan uređajem Brionvega. Ideja se svidela gradskim čelnicima, pa je tako nastao crveni kiosk.

Ubrzo nakon toga, proizvodnja je postala masovna i K67 se raširio po Jugoslaviji, a neki su čak izvezeni u Poljsku, Austriju, Japan, bivše zemlje Sovjetskog Saveza i SAD.

- Reklama -

Podeli ovu vest!
Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Zabranjeno kopiranje sadržaja!