„Pravo u centar“ na Regionalnom kampu o pravno bezbednom izveštavanju i izveštavanju o krizama

Za novinare je od ključnog značaja da poseduju veštine izveštavanja o kriznim situacijama, koje uključuju izveštavanje o neredima, protestima i izborima. Cilj regionalnog kampa za obuku je bio da opremi novinare specijalizovanim znanjima koja im omogućavaju da zaštite sebe i svoje redakcije od raznih pretnji, uključujući fizičke, digitalne i psihološke napade. 

Pravo u CENTAR
3 minuta čitanja
- Reklama -

Balkanska istraživačka mreža (BIRN) organizovala je trodnevni Regionalni kamp o pravno bezbednom izveštavanju i izveštavanju o krizama.

Ove veštine su od vitalnog značaja za održavanje profesionalnih standarda i osiguranje bezbednosti novinara. Novinari se često suočavaju sa klevetom u tabloidnim medijima i na društvenim mrežama zbog svog profesionalnog ponašanja. Oni se takođe susreću sa izazovima u održavanju svoje digitalne bezbednosti i zaštiti svog rada i izvora.

Ova regionalna obuka, u okviru projekta „Jačanje kvalitetnog novinarstva na Zapadnom Balkanu i Turskoj II“, je skrojena da odgovori na ove izazove kroz multisektorski pristup, angažujući stručnjake iz različitih srodnih oblasti da podele svoja znanja i veštine. Obuka je uklljučivala i praktične simulacije za prikazivanje efikasnih tehnika za suzbijanje napada i proaktivnih mera.

Cilj regionalnog kampa za obuku je bio da opremi novinare specijalizovanim znanjima koja im omogućavaju da zaštite sebe i svoje redakcije od raznih pretnji, uključujući fizičke, digitalne i psihološke napade. 

Novinari iz Albanije, Kosova, Bosne i Hercegovine, Srbije i Severne Makedonije na BIRN-ovom Regionalnom kampu za obuku o pravno bezbednom i izveštavanju o krizama od 18. do 20. septembra na Bjelašnici, u Bosni i Hercegovini, naučili su kako da zaštite sebe i svoje redakcije od različitih vrsta napada , uključujući fizičke napade, pravne radnje kao što su SLAPP tužbe, kao i kako da sačuvaju svoju digitalnu bezbednost.

Kamp je organizovan u saradnji sa Silk Training Centre iz Velike Britanije, koji je razvio jedinstven trening po meri polaznika.

Prvi deo programa se fokusirao na razumevanje pretnji i rizika kojima bi učesnici mogli biti izloženi – i šta mogu da urade povodom njih.

Drugi deo se fokusirao na izgradnju veština učesnika kao prve pomoći.

Trener i učesnici su radili na vežbanju prve pomoći i primeni prve pomoći u slučaju traume u udaljenom okruženju visokog rizika, uključujući mnoge veštine koje će biti korisne u svakodnevnoj osnovi.

Obuka je takođe uključivala sesiju o zaštiti kritične imovine, procenama pretnji i vektora, kao i rizicima fizičke i sajber informacione bezbednosti.

Tokom obuke, učesnici su imali priliku da praktično testiraju taktiku prve pomoći, pomažući povređenom novinaru tehnikama proširene stvarnosti i razvijajući scenario zaštite za krizu.

Radmilo Marković, iz BIRN-a Srbije, potom je vodio sesiju o tome kako novinari mogu da se prepoznaju i zaštite od SLAP-a.

On je predstavio definiciju SLAPP-a, uključujući njegovu pozadinu, karakteristike, ciljeve, pravno i finansijsko opterećenje i psihološke efekte na novinare i redakcije.

Radmilo je takođe predstavio četiri studije slučaja SLAPP-a iz regiona Zapadnog Balkana. Svoje izlaganje je završio savetima kako da se novinari najbolje zaštite od SLAPP-a.

Učesnici su izrazili priznanje Regionalnom kampu, posebno njegovom praktičnom delu.

Regionalni kamp je bio deo projekta koji finansira EU „Jačanje kvalitetnog novinarstva na Zapadnom Balkanu i Turskoj II“.

- Reklama -

Podeli ovu vest!
Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Zabranjeno kopiranje sadržaja!