Običaji Badnjeg dana: Nasleđe koje se čuva

Pravo u CENTAR
3 minuta čitanja
- Reklama -

Badnji dan, 6. januar, zauzima posebno mesto u pravoslavnoj tradiciji, predstavljajući dan intenzivne pripreme za proslavu Rođenja Isusa Hrista – Božića. Ovaj dan prožet je bogatim simbolizmom, običajima i verovanjima koji se vekovima prenose s generacije na generaciju, sa ciljem da se porodica okupi i duhovno pripremi za veliki praznik.

Badnjak – simbol života i svetlosti

Jedan od najvažnijih obreda Badnjeg dana jeste seča i unošenje badnjaka. Obično je to mlado hrastovo drvo, koje simbolizuje snagu, dugovečnost, zdravlje i sreću. Prema predanju, badnjak predstavlja i drvo koje su pastiri doneli u pećinu u kojoj je rođen Isus kako bi ugrejali novorođenče. Ujutro, domaćin ili muški članovi porodice odlaze u šumu po badnjak. Tradicionalno se bira zdravo stablo hrasta, a prilikom seče, badnjak se zaseca sa tri udarca sekirom, što simbolizuje Sveto Trojstvo. Po povratku kući, badnjak se postavlja uz kućni zid, a uveče se unosi u dom.

Posna trpeza – pročišćenje duha i tela

Badnji dan je dan strogog posta, što znači da se ne konzumiraju meso, mlečni proizvodi ni jaja. Posna trpeza simbolizuje pročišćenje duha i tela uoči Božića. Tradicionalna posna jela uključuju: pasulj (simbol skromnosti), kiseli kupus (simbol zdravlja), ribu (simbol Hrista), prebranac, proju, suvo voće (simbol plodnosti) i orašaste plodove (simbol mudrosti).

Badnje veče – porodično okupljanje i iščekivanje

Večera na Badnje veče ima poseban značaj jer okuplja porodicu u iščekivanju Božića. Pre jela se moli i zahvaljuje Bogu, a nakon večere se badnjak unosi u kuću uz tradicionalni pozdrav: „Dobro veče, Badnje veče!“, na šta ukućani odgovaraju: „Bog ti dobro dao!“. Badnjak se zatim pali na ognjištu ili u peći. U savremenim uslovima, gde ognjišta više nema, badnjak se simbolično zapali ili postavi na vidno mesto u kući. Tokom gorenja badnjaka, porodica se moli i peva božićne pesme.

Slama – podsetnik na rođenje u pećini

Posipanje slame po kući još je jedan od važnih običaja Badnjeg dana. Slama simbolizuje pećinu u kojoj je rođen Isus Hrist. Nakon unošenja badnjaka, slama se posipa po podu, a deca se često igraju u njoj, oponašajući kvočke i piliće, što simbolizuje plodnost i napredak domaćinstva.

Verovanja i običaji – deo tradicije

Uz ove glavne običaje, vezuju se i brojna verovanja. Položajnik, prva osoba koja uđe u kuću na Božićno jutro, donosi sreću i blagoslov. Česnica, poseban hleb u koji se stavlja novčić, mesi se za Božić, a veruje se da će onoga ko pronađe novčić pratiti sreća tokom cele godine. Takođe, veruje se da na Badnji dan ne treba pozajmljivati ništa iz kuće, niti se šišati, brijati ili seći nokte.

Svi ovi običaji i verovanja čine Badnji dan posebnim i važnim danom u pripremi za proslavu Božića. Oni spajaju porodicu, neguju tradiciju i podsećaju na duhovnu suštinu praznika Rođenja Hristovog.

- Reklama -

Podeli ovu vest!
Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *