Važno je znati i zapamtiti da svako zaslužuje da se oseća dobro i da nije sramota potražiti pomoć kada je ona potrebna.
Briga o mentalnom zdravlju je jednako važna kao i briga o fizičkom zdravlju.
Nažalost, često se zanemaruje ili se o njoj govori šapatom. Međutim, dobro mentalno zdravlje je temelj našeg blagostanja i omogućava nam da živimo ispunjen i produktivan život. Gotovo da ne postoji osoba koja se nije suočila sa nekim vidom nasilja. Da li je porodično, vršnjačko, partnersko, mobing na poslu ili je samo “naletela” na nekog zlostavljača na društvenim mrežama, nebrojeni su oblici zlostavljanja što svakako, koliko god da mislimo da smo mentalno jaki, ostavlja posledice na naše, kako mentalno, tako i fizičko zdravlje, zatim i na društvo.
U nastojanju da se čitaocima približi značaj ovog problema, odlučili smo da ponudimo i rešenja. Članica tima Centra za rast i razvoj zadužena za brigu o mentalnom zdravlju Marija Božić na portalu “Pravo u centar” govoriće o slučajevima iz svakodnevnog života koji drastično mogu da utiču na metalno zdravlje svakog čoveka, o problemima, o tome kako da prepoznate da ste žrtva nasilja iako ono nije očigledno i o tome kako da se nosite sa tim problemima.
Marija Božić je Nacionalni sertifikovani psihoterapeut, Diplomirani socijalni radnik, terapeut u Klubu bolesti zavisnosti Lazarevac. Učesnica je mnogih naučnih skupova, edukacija stranih i domaćih relevantnih institucija. Zaposlena je u Centru za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju Lazarevac kao Diplomirani socijalni radnik, a o svom pozivu kaže:
“Čvrsto verujem da su ljudi po svojoj prirodi dobri i da svako uz pomoć psihoterapije može postati bolji čovek. Zato u svom radu pored kognitivno bihevioralne, šema i telesne psiho terapije koristim i porodičnu. Kroz dijalog, u okviru seansi pomažem klijentima da se reše negativnih mišljenja, osećanja i ponašanja. Međutim, šta kada se danima, a neretko i mesecima, vrtite u lavirintu sopstvenih misli? Prijatelji nisu dovoljno stručni da vam pomognu, a afirmativni saveti su kao tapšanje po ramenu. Nićemu ne služe.Kao Nacionalno sertifikovani psihoterapeut godinama sam učila, radila sa mentorima na istraživanjima i u praksi. Znanja stečena na studijama i iskustvo u radu, omogućavaju mi da individualno pristupim svakom pacijentu. Poziv psihoterapeuta je dinamičan, uzbudljiv i kreativan. Osećaj koji mi daje uspešan ishod psihoterapije i zadovoljstvo pacijenta kome sam pomogla u najtežim trenucima je neprocenjiva nagrada. Važna uloga koju imam je terapeut u lečenju bolesti zavisnosti. U radu primjenjujem sistemsku porodičnu psihoterapiju. Sprovodim socijalno lečenje alkoholičara i saradnika za uspešno produženo lečenje alkoholizma. Ogroman je uspeh kada se održava apstinencija i nema propijanja. Dok pišem terapijske liste, nastavljam rad sa klijentom i ako nije tu i imam priliku da još jednom razmislim na koje sve načine možemo doći do uspeha. Mnogo je lepo kada se dodje do kraja terapijskog procesa i izlazi iz terapije. To je najemotivniji i najuspešniji deo terapijskog procesa. Volim svoj posao iako iziskuje dosta truda, investiranja i odricanja. Klijenti to osećaju, jer im po njihovim rečima moja toplina i srdačnost pomažu da prodru do svoje suštine i osveste probleme čiji su koreni duboko u njima i porodičnom sistemu odakle se generacijski prenose.”
Želite li da saznate više o nekoj od ovih tema ili imate dodatna pitanja?
Možemo razgovarati o konkretnim problemima sa kojima se suočavate ili možemo zajedno da pronađemo neke tehnike koje mogu pomoći da se bolje osećate.
Zašto je važno brinuti o mentalnom zdravlju?
- Bolje suočavanje sa stresom: Mentalno zdravlje nam pomaže da razvijemo zdrave mehanizme suočavanja sa stresnim situacijama, čime se smanjuje rizik od razvoja anksioznosti i depresije.
- Jači odnosi: Kada se osećamo dobro mentalno, lakše gradimo i održavamo kvalitetne odnose sa drugima.
- Povećana produktivnost: Dobro mentalno zdravlje doprinosi boljoj koncentraciji, motivaciji i kreativnosti.
- Bolji kvalitet života: Osobe sa dobrim mentalnim zdravljem uživaju u životu više i imaju pozitivniji pogled na budućnost.
Kako brinuti o svom mentalnom zdravlju?
Postoji mnogo načina da unapredite svoje mentalno zdravlje. Evo nekoliko jednostavnih saveta:
- Redovna fizička aktivnost: Vežbanje oslobađa endorfin, hormone sreće, koji poboljšavaju raspoloženje i smanjuju stres.
- Zdrava ishrana: Ishrana bogata voćem, povrćem i integralnim žitaricama doprinosi boljem radu mozga.
- Dovoljno sna: San je neophodan za obnovu organizma i održavanje mentalne svežine.
- Druženje: Provođenje vremena sa voljenima jača osećaj pripadnosti i smanjuje usamljenost.
- Relaksacija: Tehnike opuštanja poput meditacije, joge ili dubokog disanja mogu pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti.
- Hobi: Bavljenje aktivnostima koje vas ispunjavaju i opuštaju je odličan način da se odmorite od svakodnevnih obaveza.
- Traženje podrške: Ako se borite sa problemima mentalnog zdravlja, ne ustručavajte se da potražite pomoć od stručnjaka.
Traženje podrške
Profesionalna pomoć: Ukoliko se suočavate sa ozbiljnim problemima mentalnog zdravlja, potražite pomoć stručnjaka.
Zapamtite, briga o mentalnom zdravlju je kontinuiran proces. Svako od nas ima različite potrebe, pa je važno pronaći ono što najbolje funkcioniše za vas.
Želite li da saznate više o nekoj od ovih tema ili imate dodatna pitanja?
Možemo razgovarati o konkretnim problemima sa kojima se suočavate ili možemo zajedno da pronađemo neke tehnike koje mogu pomoći da se bolje osećate.
Vaša Marija B.