Studentski protesti, koji su započeli kao deo akcije „Zastani Srbijo“, održani su u znak počasti poginulima u nesreći na Glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra. Protesti su eskalirali u blokade fakulteta i rektorata nakon fizičkog napada na studente Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu 22. novembra, za šta su studenti optužili lokalne predstavnike Srpske napredne stranke u Novom Beogradu.
Zahtevi za prekid protesta uključivali su objavljivanje kompletne dokumentacije za rekonstrukciju Novosadske železničke stanice, kao i kažnjavanje onih koji su fizički napadali studente i građane tokom protesta. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić apelovao je na studente i profesore da se vrate u učionice i amfiteatre, više puta ponavljajući da su „zahtevi studenata ispunjeni“.
Međutim, studenti u blokadi smatraju da nijedan zahtev nije u potpunosti ispunjen, ističući da „neće stati sve do ispunjenja svih zahteva“.
Talas studentskih protesta u Srbiji proširio se i na srednje škole. Dok su više od 50 državnih fakulteta u najvećim univerzitetskim gradovima u blokadi, solidarnost su pokazali i srednjoškolci, obustavljajući nastavu u svojim školama.
Veliki deo beogradskih gimnazija i stručnih škola trenutno je u blokadi. Među gimnazijama koje su obustavile nastavu nalaze se:
- Filološka gimnazija
- Prva gimnazija
- Deveta gimnazija
- Deseta gimnazija
- Treća gimnazija
- Gimnazija „Sveti Sava”
- Zemunska gimnazija
- Matematička gimnazija
- Gimnazije u Lazarevcu i Obrenovcu
- Osma gimnazija (svi učenici su napustili nastavu posle trećeg časa)
Međutim, protesti nisu ograničeni samo na Beograd. Srednjoškolci u drugim gradovima takođe su se uključili u proteste. U blokadi su se našle:
- Zrenjaninska gimnazija
- Požarevačka gimnazija
- Gimnazija u Ivanjici
- Karlovačka gimnazija u Sremskim Karlovcima
- Jovina gimnazija u Novom Sadu
- Gimnazija u Leskovcu
U blokadi su se našle i stručne škole kao što su:
- Srednja tehnička škola u Beogradu
- Ekonomska škola u Zrenjaninu
- Elektrotehnička škola „Nikola Tesla“ u Beogradu