Spektakl u Kamengradu

Pravo u CENTAR
6 minuta čitanja
- Reklama -

Gajde, igrači, muzičari i tekstopisac osvojili lazarevačku publiku.

U okviru manifestacije “Dani Lazarevca” uz podršku Gradske opštine Lazarevac i Turističke organizacije Gradske opštine Lazarevac, a u organizaciji  Udruženja za negovanje gajdi i tradicionalnih instrumenata, Beograd – Lazarevac  održan je 4. Međunarodni festival gajdi i tradicionalnih instrumenata „GAJDAROG“.

Festival  koji okuplja elitu prevodioca, filozofa, pesnika je održan četvrti put, ali prvi put u Lazarevcu,  u Kamengradu. Sama lokacija je svakako zahvaljujući svojoj mistici i autenticnosti u velikoj meri doprinela da slika događaja bude kompletna.

Nakon što je predesednica Udruženja za negovanje gajdi i tradicionalnih instrumenata, Beograd – Lazarevac, Dragana Vukmirović iznela svoju uvodnu reč  i približila prisutnima sam značaj “Gajdarog-a” koji je zapravo Medjunarodni festival koji ima za cilj da promovise  stvaralaštvo izvođaca na gajdama mlađe generacije sa poštovanjem i inventivnošću. Kreativno, stručno i na originalan nacin integrišući u izvođaštvo na ovom tradicionalnom instrumentu u razlicite muzičke žanrove – od etno muzike i etno džeza, do pop, rok, world muzike i drugih muzičkih pravaca. Ona je poželela dobrodošlicu prisutnim izvođačima i publici, a na sceni su se smenjivali virtuozi u svojim oblastima.

Lazarevčka publika je po prvi put na jednom mestu bila u prilici da čuje više izvođača etno muzike.

„Trio gajde“ iz Sivca kod Sombora u sastavu: Maksim Mudrinić pedagog, etnomuzikolog, učitelj i  konstruktor gajdi, Đorđe Lančuški – kontra i Petar Pejin – bas, su izvodili spletove vojvođanskih pesama, dok smo od gospodina Mudrinića dobili obećanje da će Lazarevac dobiti gajde.

Doktor muzičke umetnosti  Miloš Nikolić iz Beograda, koji je doktorirao na klarinetu, etnomuzikolog, profesor srednje Muzičke škole u Beogradu,  gde predaje kaval i gajde odsvirao je  na gajdama:  “Putničko kolo”,  i “Kolo jednostranka”, kao i na kavalu “Pastirsku sviru” i “Gajtan oro”. 

Dr Nikolić se takođe obratio publici kako bi im približio značaj etno muzike i instrumente koje svojim sviranjem čuva od zaborava. Uz to je i naglasio da je kaval jako redak instrument, zaboravljen u našem narodu i da je dugo bilo tako dok nije odsvirao uvodne note na izboru za Pesmu evrovizije u pesmi “Lane moje” Željka Joksimovića kao deo AD HOC orkestra.

Kao gost iz Novog Sada predstavio se gajdaš Miloš Maksić, i odsvirao: „Staroplaninsko kolo“ i „Buvčansko oro“. 

 Najstariji učesnik manifestacije bio je Toma Đurin iz Zrenjanina, sa bogatom karijerom koreografa od 50 godina, i 20 godina gajdaša i soliste, Predsednik i koreograf KUD „Veseli Banaćani“ Kulturnog centra Zrenjanina, nastupao je po celoj Jugoslaviji i Evropi na festivalima sa mnogim priznanjima ovoga puta i u Lazarevcu izveo je kolo iz Banata i splet pesama „Bećaraca“.

I domaćin, grad Lazarevac imao je čime da se pohvali. Tekstopisac narodnih tekstova za muziku, dobitnica  priznanja na muzičkim takmičenjima i dobitnica zahvalnice Udruženja „Zlatna nota“  Snežana Cvijetić kazivala je  stihove svojih pesama “Pod šljivom” i “Tamo je srpsko Kosovo” uz pratnju frulašice Biljane Paunović koja je 26 godina čuvarka tradicije  i kulture i umetnica na fruli. Biljana je višestruka prvakinja Srbije  na takmičenjima frulaša u Kraljevu, Prislonici, Milićevici i Tresijama. Članica je mnogih folklornih društava i udruženja.

Biljanu smo imali prilike da vidimo na sceni i kao deo orkestra  Kulturno – umetničkog društva “Diša Đurđević“ –  Vreoci, Lazarevac.  Sa sa šefom orkestra Ivicom Klinoskim i uz pratnju flaute odsvirali su najpre pesmu „Pukni zoro“. 

Kako se nalazimo u Kolubarskom kraju gde se odigrala čuvena Kolubarska bitka, u znak sećanja na slavne ratnike srpske vojske iz Prvog svetskog rata koji potiču iz kolubarskog kraja, a čija su imena uklesana u mauzoleju na ostrvu Vidu i koji su sahranjeni na Krfu, pomenuti orkestar je izveo i pesmu „Tamo daleko“.

Podmladak Kulturnog umetničkog društva „Rudar“ iz Rudovaca koje može da se pohvali sa 7o godina postojanja i neprekidnim radom folklorne sekcije i velikim uspesima postignutim širom zemlje, Balkana, pa i sveta , izveo je dve koreografije “Kokonješte” i “Orijent Srbija”.

Za Lazarevčane, jedno od najvećih i najpozitivnijih iznenađenja, svakako je grupa mladih momaka,  tradicionalno pevačko – igračka grupa, društvo  „Svitanje“. Reč je o društvu koje je prošle godine okupio maturant folklornog odseka baletske škole “Luj Davičo” Luka Petrović kako bi zajedno radili na očuvanju muzike i tradicije naših prostora Srbije. Ovom prilikom “Svitanje” je izvelo muške pesme “Lako bi ja lako” i “Niti niti”, šaljive muške pesme rasprostranjene po celoj Bosanskoj Krajini, pesme “Tupan mi tupa” i “Žali Zare”

Pored pevačkog, ovi momci su pokazali i veliko igračko umeće, pa su tako odigrali i “Trojno čobansko nadigravanje”, koreografiju. Dobrivoja Putnika. 

Sa učesnicima ovakvog profila ova manifestacija predstavlja osveženje u muzičkom životu Lazarevca i Srbije uopšte. 

Po reakcijama, nesumnjivo da je ovaj događaj u velikoj meri približio značaj i gajdi i očuvanja tradicije i folklora lazarevčkoj publici, koja će se na nekoj od sledećih manifestacija ovog tipa, sigurno odazvati u daleko većem broju. 

- Reklama -

Podeli ovu vest!
Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Zabranjeno kopiranje sadržaja!