Selotejp i banana u svetu – moderna umetnost u Lazarevcu

Saša Dobrijević
6 minuta čitanja
- Reklama -

Moderna galerija u Lazarevcu je otvorila sinoć još jedan „Decembarski likovni salon – pregled savremene likovne scene lazarevačkih umetnika.“

Na izložbi su prikazani radovi novijeg opusa devetnaest lazarevačkih profesionalnih umetnika: Ljubice Blagojević, Miloša Bogdanovića, Slobodana Božovića, Tatjane Vojinović, Alekse Davidovića, Dejane Đurđević, Despota Đurića, Zorana Erića, Janka Maslovarića, Danila Mijatovića, Julijane Mićić, Teodore Nikolić, Isidore Perišić, Vladimira Petrovića, Stefana Petronijevića, Dušana Rajšića, Ivane Ranisavljević, Isidore Simić i Milenka Stevanovića.

Dok je u svetu apsurd konzumerizma otišao predaleko pa se banana zalepljena selotejpom prodala za 120.000 dolara dolara 2019. godine, a kasnije za 6,2 miliona dolara, umetnici u Srbiji prema nedavno urađenoj statistici, ne mogu da žive od umetnosti u svojoj zemlji. Međutim, metaforičke poruke apsurda ne mogu obmanuti ni stranu ni domaću publiku. Lazarevačka je sinoć imala priliku da vidi pravu modernu umetnost na „Decembarskom likovnom salonu“.

Prema rečima kustosa Moderne galerije Darinke Stanojević ovo je podstrek umetnicima kojima ovo nije primarno zanimanje, niti izvor prihoda da nastave svoje umetničko stvaralaštvo.

„Od umetnosti u Srbiji se ne živi. Svi umetnici su angažovani na nekim drugim poslovima, koji im oduzimaju to dragoceno vreme, koje bi oni posvetili, radije, pretpostavljam, svom umetničkom delovanju, ali „Decembarski likovni salon“ je iz tog razloga dobra prilika da umetnik zadrži ono umetničko u sebi. To su mi upravo umetnici sada rekli, da je ovo prilika da se vrate svojoj umetnosti, da ne razmišljaju o tim problemima svakodnevnim, o tim  poslovima u koje su uvečeni svakoga dana. Više se fokusiraju na neki svoj rad. Ovde ne pričam o svima, jer ovde ima umetnika koji se isključivo bave umetnošću, ali je veliki broj njih često primoran da radi neke druge poslove i onda „Decembarski likovni salon“ nekako svima nama daje radost. To je finale izlagačke sezone u Modernoj galeriji gde na najbolji mogući način završavamo svake godine našu izlagačku sezonu, a onda i na radost umetnika koji imaju priliku da među svojim sugrađanima, svojom familijom i svojim prijateljima pokažu šta to oni rade, na čemu trenutno rade ili da se jednostavno oni sami podsete kako kako je to biti umetnik.“

Jedan od slikara, čiji je rad izložen i sam kaže da nema puno vremena za slikanje, ali je ova izložba prilika da ipak bude prisutan na likovnoj sceni i da bude u ritmu umetničkog stvaranja. Miloš Bogdanović, jedan od mnogobrojnih slikara koji su predstavili svoje radove, izražava svoja osećanja kroz umetnost.

„Pošto radim jedan drugi posao, ovo je jedina prilika da izlažem u svom gradu i uopšte u Srbiji. Dakle to je jedina šansa i to na kraju godine da pokažem ono što razmišljam dok radim nešto drugo. Lavirani tuš na papiru je jedna od osnovnih tehnika koju koristim, ali pošto sam u manjku sa vremenom, onda je ovo bilo nešto najbrže i najpreciznije tušem i perom da se uradi. Pošto je tema, iako nosi naziv „Pad kule Vavilonske“, nekako asocira na trenutna neka dešavanja po Srbiji o kojima ja ne mogu drugačije nešto da kažem, osim na ovaj način. To znači da, umesto da pišem slovima, izražavam se potezima – tušem. To je isto jedan način izražavanja kojim pokazujem svoj stav.“ – rekao je Bogdanović ispred svog umetničkog dela.

Kustos Moderne galerije za „Pravo u centar“ kaže da se često dešava, da se na „Decembarskim likovnim salonima“, ali i na grupnim kolektivnim izložbama, umetnici između sebe inspirišu.

„Često dolazi do nekakvih, pod znacima navodnika, „različitih sukoba mišljenja“ „sudara različitih pogleda“ na umetnost, na razmišljanja o umetničkom radu umetničkom delovanju i često umetnici odavde odu sa nekom novom iskrom koja onako prosto proradi u njima kroz tu neku interakciju sa kolegama umetnicima. To je prosto prirodno i sasvim očekivano, ali i vrlo dobro došlo za umetnike.“ – dodaje Darinka Stanojević.

Pored motivacije likovnih umetnika, uživanja u umetnosti lazarevačke publike, ova izložba i te kako inpiriše decu.

„Mnogo umetnika koji trenutno izlažu na „Decembarskom likovnom salonu“ rade u školama, bave se pedagoškim radom i to je sjajna prilika da decu zainteresuju za umetnost. Sa druge strane, umetnici koji nemaju recimo iskustva u tom pedagoškom radu, često decu koja dolaze na naše izložbe – mi ćemo imati u okviru „Decembarskog salona“ organizovane grupne posete za mališane – umeju svojim radom da zaintrigiraju najmlađe i deca, nećete verovati, deca najbolje od svih generacija koje dolaze, a mi to pratimo, deca najbolje reaguju na savremenu umetnost. Savremena umetnost je njima često potpuno nerazumljiva, ali oni toliko imaju fenomenalna razmišljanja, tako da umetnik negde i svojim radom  možda i nesvesno, jako zna da zaintrigira i da prosto pobudi neku maštu kod dece, koja nakon nekog boravka u galeriji, odu u svoje vrtiće i škole i onda crtaju neke radove inspirisana, upravo onim što su videla  u našoj galeriji.“ ističe Darinka Stanojević kustos Moderne galerije.

„Decembarski likovni salon“ obećava profesionalnu umetnost likovnih umetnika Lazarevca, a ne „bananu zalepljenu izolir trakom“, tako da posetioci koji dođu do 31. januara u Modernu galeriju mogu da vide pravu savremenu, modernu umetnost u svom gradu.

- Reklama -

Podeli ovu vest!
Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *