Beograd – Od 25. do 27. aprila 2025. godine, Komesar Saveta Evrope za ljudska prava, Michael O’Flaherty, sproveo je misiju u Srbiji sa ciljem procene policijskih postupaka tokom demonstracija i radnog okruženja za civilno društvo i branitelje ljudskih prava. Misija je organizovana u kontekstu studentskih protesta koji traju od novembra 2024. godine, nakon tragedije u Novom Sadu u kojoj je život izgubilo 16 osoba. Komesar je izrazio zahvalnost srpskim vlastima na saradnji i otvorenim diskusijama, piše magazin REUC.eu
Demokratsko policijsko delovanje i prava demonstranata
Komesar O’Flaherty je istakao da svakodnevni studentski protesti širom Srbije predstavljaju značajan izazov za snage reda, ali je naglasio važnost očuvanja demokratskog okvira policijskog delovanja. On je apelovao na vlasti da obezbede sigurnost svih građana u skladu sa međunarodnim standardima ljudskih prava.
Upozorio je na opasnost stigmatizacije demonstranata kroz diskurs koji ih nepravilno karakteriše kao deo „obojene revolucije“, naglašavajući da ovakav narativ može povećati rizik od nasilja prema studentima. Komesar je pozvao vlasti da efikasno istraže sve slučajeve nasilja tokom demonstracija, uključujući incidente poput namernih udara automobilima i napada palicama, i da počinioce privedu pravdi.
Navodi o ilegalnoj upotrebi soničnog oružja
Tokom mirnog protesta 15. marta 2025. godine, pojavili su se navodi o upotrebi soničnog oružja, koje je zabranjeno u Srbiji. Komesar je obavešten da je oko 60 pojedinaca dostavilo informacije tužilaštvu o zdravstvenim posledicama izloženosti ovom oružju. Paralelno sa istragom koju sprovodi Ombudsmanova kancelarija, Komesar je pozvao na brzo i efikasno zaključenje istraga kako bi se identifikovali počinioci i obezbedila odgovornost.
Pravo na protivljenje izgonima stranaca
Komesar je izrazio zabrinutost zbog izbacivanja stranih državljana na osnovu navoda o ugrožavanju nacionalne bezbednosti, usled javne podrške studentskim protestima. Pozvao je vlasti da u svakom slučaju obezbede stvarnu mogućnost osporavanja tih optužbi kroz fer i transparentan sudski proces.
Pritisak na civilno društvo i branitelje ljudskih prava
O’Flaherty je skrenuo pažnju na nepovoljno radno okruženje za nevladine organizacije i branitelje ljudskih prava u Srbiji. Izražena je zabrinutost zbog navodnog korišćenja špijunskog softvera, kampanja diskreditacije, kao i curenja ličnih podataka u medijima—uključujući informacije prikupljene tokom policijskih pretresa prostorija nekoliko nevladinih organizacija u okviru istrage o korišćenju USAID sredstava. Komesar je apelovao na vlasti da obustave ovakve akcije i stvore okruženje pogodno za rad civilnog društva.
Zaključci misije i saradnja sa međunarodnim predstavnicima
Tokom misije, O’Flaherty se sastao sa potpredsednikom Vlade i ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem; Ombudsmanom Zoranom Pašalićem; predstavnicima civilnog društva, studentima i međunarodnim akterima, uključujući ambasadora Evropske unije u Srbiji Emanuele Giaufreta i specijalnog izvestioca Ujedinjenih nacija za pravo na mirno okupljanje i udruživanje, Ginu Romero.
Komesar za ljudska prva otputovao iz Srbije, ali i nakon sastanka sa predstavnicima srpske vlasti danas je policija ipak pendrecima napala studente ispred DIF-a u Novom Sadu. Ovaj čin policije je izbedrio veliki broj građana koji su došli ispred zgrade DIF-a u znak protesta zbog narušavanja ljudskih prava u Srbiji.