Fenomen nastanka Radničke partije u Srbiji otvara slojevita pitanja o njenoj stvarnoj političkoj autonomiji i ideološkoj profilaciji. Dok se formalno pozicionira kao autentični glas radničkih prava i socijalne pravde, indikacije o mogućim institucionalnim i neformalnim vezama sa Srpskom naprednom strankom (SNS) upućuju na potrebu za dubljom analitičkom refleksijom. Ovaj tekst nastoji da multidisciplinarnim pristupom – kombinacijom političke sociologije, partijskih studija i analize političke strategije – rasvetli genezu, strukturu i potencijalne implikacije ove političke organizacije.
Geneza i politički kontekst: Partijska centrifuga opozicije
Radnička partija primarno okuplja bivše članove Stranke slobode i pravde (SSP), što implicira postojanje određene transverzalne dinamike unutar opozicionog spektra. Ključni akteri ovog političkog transfera su Željko Veselinović, sindikalni lider i predsednik sindikata „Sloga“, te Đorđe Đorđić, obojica dugogodišnji aktivisti u domenu radničkih prava. Njihov izlazak iz poslaničkog kluba SSP-a krajem 2024. godine obrazložen je diskrepancijama u strategiji delovanja unutar opozicije, ali i narušenim međuljudskim odnosima.
Ubrzo nakon toga, politička struktura Radničke partije dodatno se konsolidovala prijemom Milete Jurkića, Gabriele Visinger Milutinović i Branislave Pandurov, takođe bivših članova SSP-a. Ovi prelasci su u akademskoj i stručnoj javnosti percipirani kao indikatori sistemske strategije difuzije opozicione kohezije, što implicira postojanje političkog inženjeringa na nivou vladajućih struktura.

Fenomen Dejana Bulatovića: Od opozicionog disidenta do integrisanog aktera vlasti
Analiza političke genealogije Dejana Bulatovića nudi dodatnu heurističku vrednost u razumevanju unutaroopozicionih migracija i njihovog šireg političkog značenja. Kao bivši potpredsednik SSP-a, Bulatović je još krajem 2022. godine napustio ovu stranku uz tvrdnje da pojedini njeni funkcioneri održavaju latentne veze sa SNS-om. Njegova politička putanja, međutim, ubrzo je poprimila drugačiji pravac – postao je poslanik u republičkoj skupštini pod okriljem SNS-a, što je dovelo u pitanje njegovu kredibilnost kao opozicionara.
U jednom od svojih izlaganja, Bulatović je javno predvideo da će određeni broj poslanika napustiti SSP, što se ubrzo i desilo. Ova anticipacija otvara sumnje o tome da li je reč o političkom predosećanju ili o uvidu u već unapred orkestriran proces.

Indikacije o sistemskoj povezanosti sa SNS-om
Višestruki indikatori upućuju na mogućnost da Radnička partija nije spontana sindikalna inicijativa, već deo sofisticirane političke strategije SNS-a. Prema tvrdnjama pokreta „Srbija Centar“ (SRCE) u Leskovcu, SNS je aktivno koordinisao prikupljanje potpisa za registraciju Radničke partije, koristeći administrativne resurse lokalnih samouprava.
Dodatno, otvaranje kancelarije Radničke partije u Boru, uz istovremene najave o reviziji sistema penzionisanja i jačanju socijalne politike, percipirano je kao politički manevar kojim se targetira segment biračkog tela sklon tradicionalno levičarskim opcijama, ali u kontekstu koji ne ugrožava hegemoniju SNS-a.

Opoziciona snaga ili politički supstitut?
Analitički posmatrano, Radnička partija deluje kao politički entitet koji operiše unutar koordinata dvostrukog značenja: s jedne strane, njena retorika i programski postulati sugerišu autentičnu opozicionu artikulaciju interesa radničke klase, dok s druge strane, strukturni elementi njenog nastanka i kadrovska dinamika ukazuju na mogućnost da je reč o partiji kreiranoj sa ciljem upravljanja opozicionim prostorom. Da li će se ova politička formacija vremenom afirmisati kao istinska alternativa ili ostati u funkciji sistemske stabilizacije vlasti, ostaje predmet daljih empirijskih istraživanja i političke prakse.
