Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pokrenulo je još pre dve godine telefon za hitnu prijavu napada, pretnji i pritisaka na medijske profesionalce. Broj telefona za hitne slučajeve je 060/6882231. Centrala radi 24 časa dnevno.
“Telefon za hitne slučajeve namenjen je za prijavu napada, pretnji i pritisaka koje medijski profesionalci trpe zbog posla koji obavljaju u javnom interesu. NUNS će zabeležiti sve neophodne podatke i preduzeti sve naredne korake kako bi se slučaj dalje procesuirao i medijskim profesionalcima obezbedila podrška da se lakše nose sa novonastalom situacijom.”- navodi se u njihovom saopštenju.

Podrška je obezbeđena za sve medijske profesionalce, bez obzira na to da li su zaposleni u medijima ili samostalno obavljaju novinarsku delatnost (frilenseri).
Iz NUNS-a naglašavaju da je besplatno pravno zastupanje na sudu obezbeđeno je samo za članove i članice NUNS-a koji se pridržavaju Etičkog kodeksa novinara Srbije.
Zbog čestih napada na novinare Udruženje je pokrenulo i platformu „Na prvoj liniji“ (prvalinija.nuns.rs), na kojoj se nalaze resursi i alati koji pomažu redakcijama i novinarima da ispravno postupaju u slučaju online pretnji.
Pomoć novinarima
Pored toga, novinari mogu potražiti pomoć i od drugih organizacija. Komitet za zaštitu novinara pruža hitnu pomoć novinarima na opasnim zadacima. Kontakt telefon je +41 22 730 34 43, a email adresa je emergencies@cpj.org.

Reporteri bez granica pružaju pravnu zaštitu takođe. Njihov kontakt je + 44 (33) 00270999; Email: rsf@battleface.com. Reporteri bez granica pružaju pomoć novinarima u vidu:
- Medicinske pomoći
- Troškova izdržavanja: kratkoročna podrška novinarima koji nisu u mogućnosti da rade ili troškovi privremenog bekstva iz nesigurne ili ranjive situacije
- Podrške pravnoj odbrani: pravno zastupanje novinara koji se suočavaju sa krivičnim gonjenjem, spornim tužbama ili bilo kojim drugim oblikom pravnog zastrašivanja u vezi sa njihovim radom; pokrivanje troškova sudskog postupka; pomoć medijskim radnicima koji su proizvoljno pritvoreni ili zatvoreni (i njihovim porodicama)
- Psiho-socijalne podrške: saveti, upućivanje i sredstva za traženje psihosocijalne pomoći
- Odredbi za rad: zamena zaplenjene ili uništene opreme zbog vanredne situacije u vezi sa radom
Evropski centar za slobodu štampe i medija takođe pruža pomoć novinarima. Kontakt je support@ecpmf.eu.
Takođe Free press unlimited pruža sličnu pomoć kao I navedene organizacije a njihov kontakt je reportersrespond@freepressunlimited.org.

Pravnu pomoć novinarima u Srbiji pružaju i međunarodni advokati iz organizacije Reporters Committee for press freedom i Internacionalne Federacije Novinara IFJ iz Brisela.
Povezivanje sa navedenim organizacijama može dodatno da zaštiti novinare. Članstvo u organizacijama poput IFJ košta samo oko 4000 dinara i to na dve godine i može se ostvariti preko UNS-a i NUNS-a u Srbiji.