Kako uključivanje deteta u odluke poboljšava njihov razvoj: Stručna analiza

Stručna saradnica lazarevačkog Centra za rast i razvoj i prevenciju nasilja, diplomirana socijalna radnica i Nacionalno sertifikovana psihoterapeutkinja, Marija Božić iznela je stručno mišljene o aktuelnim događajima.

Pravo u CENTAR
4 minuta čitanja
- Reklama -

“Uključivanje deteta u proces donošenja odluka i poštovanje njegovog mišljenja predstavlja ključni aspekt u njegovom razvoju i izgradnji zdravog odnosa roditelj-dete. Ova praksa ima brojne pozitivne uticaje na detetov razvoj, kako na emocionalnom, tako i na kognitivnom nivou. U radu sa decom često svedočim koliko im je bitno da se izraze i da kažu svoje mišljenje.

Božić kao važno ističe i to da kada dete oseti da su njegovi stavovi važni i da se uzimaju u obzir, razvija pozitivnu sliku o sebi i jača svoje samopouzdanje. To je od suštinskog značaja za suočavanje sa izazovima svakodnevnog života. Kroz izražavanje svojih misli i osećanja, dete usavršava svoje komunikacijske sposobnosti. Uči kako jasno da iznosi svoje stavove i kako da sluša i razume druge osobe, uključujući prijatelje i drugare u okruženju.

Kada dete učestvuje u procesu donošenja odluka, podstiče se njegov kritički način razmišljanja, sposobnost analize različitih opcija i donošenje samostalnih izbora. Kada roditelj pokazuje interes za detetovo mišljenje i uvažava ga, stvara se temelj za izgradnju čvrstog odnosa temeljenog na poverenju i međusobnom poštovanju.“

Uključivanje deteta u razgovore omogućava roditeljima da bolje upoznaju njegove potrebe, interese, strahove i vrednosti, što im pomaže u pružanju adekvatne podrške i usmeravanja. To je ključno za suočavanje sa izazovima savremenog društva.

Posvetite punu pažnju detetu, postavljajte pojašnjavajuća pitanja i pokažite da ste zainteresovani za ono što govori. Umesto zatvorenih pitanja koja zahtevaju jednostavan odgovor ‘da’ ili ‘ne’, postavljajte otvorena pitanja koja podstiču dete na razmišljanje i iznošenje svojih stavova. Stvorite opuštenu i podržavajuću atmosferu u kojoj se dete oseća sigurno da izrazi svoje misli i osećanja, čak i ako se one razlikuju od vaših. Budite strpljivi i podržavajući. Umesto da osuđujete detetovo mišljenje, pokušajte razumeti zašto tako misli i ponudite konstruktivnu povratnu informaciju. Budite model ponašanja koje želite videti kod deteta. Dete je vaše ogledalo. Pokažite mu kako se poštuju tuđa mišljenja i kako se vodi konstruktivan dijalog.

Uključivanje deteta u proces donošenja odluka i traženje njegovog mišljenja predstavlja investiciju u njegov budući razvoj. Ova praksa ne samo da jača samopouzdanje i podstiče razvoj kritičkog mišljenja, već i doprinosi izgradnji čvrstog i zdravog odnosa između roditelja i deteta.“

Božić se osvrnula i na izjavu  poslanika Srpske napredne stranke Vladimira Đukanovića, da je „dete vlasništvo države do punoletstva“

„Smataram da niko nema prava tuđu decu da svojata i da govori u ime roditelja, jer prava su regulisana normama i zakonima. Pozvala bih sve da se suzdrže od neprimerenih izjava i da, kada im se daje medijski prostor, budu informisani i povedu računa o tome šta govore. Treba izbegavati izjave koje promovišu pogrešne i opasne ideje. Šteta koja je načinjena ne može se zanemariti, jer ovo nije društvo u kome vlada autokratija bez mogućnosti alternative. Nažalost, mi koji imamo kompetencije sležemo ramenima i komentarišemo površnost ljudi koji su zahvaljujući različitim zaslugama dobili priliku da govore. Površnost je, nažalost, postala naša svakodnevnica zbog nedovoljne edukacije. Ovo je napad na porodicu i porodične vrednosti. Dete nije i ne može biti vlasništvo države.“

- Reklama -

Podeli ovu vest!
Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *