Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (EPS) ponovo je pred očima javnosti zbog ozbiljnih navoda o neregularnostima, ovoga puta u okviru zavisnog preduzeća Rudarski basen „Kolubara”. Zvaničan zahtev za pokretanje postupka uzbunjivanja, podnet od strane radnice Vesne Lakićević, ukazuje na štetan ugovor o prevozu uglja, koji je, prema dostavljenoj dokumentaciji, rezultirao finansijskim opterećenjem radnika i postavlja pitanja o mogućem nezakonitom bogaćenju pojedinaca.
U središtu pažnje nalazi se protokol broj 04.02-494662/1-25, koji reguliše usluge prevoza uglja, a čiji je potpisnik, prema navodima uzbunjivačice, Ivan Milovanović iz RB „Kolubara”. Lakićevićeva u svom zahtevu tvrdi da će radnici koji će koristiti ovaj prevoz pretrpeti značajnu štetu, procenjenu između 10% i 30% po toni uglja, u odnosu na prvobitno očekivane uslove.

Sumnjiva mreža podizvođača i nepovoljni uslovi za radnike
Dodatni aspekt koji izaziva zabrinutost radnika jeste angažman firmi u lancu prevoza. „Depa komerc d.o.o.” je u januaru ove godine dostavio ponudu za prevoz uglja finansijskom direktoru Ivanu Milovanoviću. Međutim, posao je, kako navodi uzbunjivačica, dodeljen firmi „KGL d.o.o.”, za koju se tvrdi da ne poseduje neophodne poslovne ni tehničke kapacitete za obavljanje takvog obima posla. To je navelo „KGL d.o.o.” da angažuje podizvođače, koji su, prema svedočenjima, angažovali sopstvene podizvođače, stvarajući složenu i, po svemu sudeći, neefikasnu mrežu.
Vesna Lakićević je u izjavi za portal „Pravo u centar” naglasila da ova praksa direktno utiče na finansijsko stanje radnika. „Potpisivanjem zaključnice radnik daje saglasnost poslodavcu da mu obezbedi prevoz uglja po najpovoljnijim uslovima. Poslodavac ovog puta ne uzima u obzir najpovoljniju ponudu za prevoz, već daje posao firmi KGL koja nema tehničke kapacitete za ovu vrstu posla, te uzima podizvođača, a podizvođač, podizvođača,” objasnila je Lakićevićeva, ilustrujući kako je cena prevoza uglja za radnike uvećana od 10 do 30 odsto po toni. Konkretan primer koji je navela je Arapovac, gde je cena prevoza, prema njenim rečima, skuplja za 30% po toni.

„Pokretanjem uzbunjivanja, moja namera je da se finansijska opterećenost radnika smanji na minimum, poput ponude DEPA Komerca koja je najpovoljnija upravo zbog teškog finansijskog stanja radnika Kolubare,” dodala je Lakićevićeva, ističući motivaciju iza svoje prijave.
Poziv na transparentnost i primenu Zakona o zaštiti uzbunjivača
U svom podnetom zahtevu, Vesna Lakićević se jasno poziva na Zakon o zaštiti uzbunjivača („Sl. glasnik RS, br. 128/2014”), insistirajući na punoj zaštiti od bilo kakvih štetnih posledica. Zahteva zakonito, efikasno i nepristrasno vođenje postupka, kao i potpuno i blagovremeno obaveštavanje o toku i ishodu, u skladu sa članom 9. Zakona.
Ključni zahtevi uzbunjivačice su:
- Poništavanje spornog protokola 04.02-494662/1-25, s obzirom na to da, kako se tvrdi, sadrži nezakonite radnje i potpisivanje protivno zakonu.
- Ispitivanje odgovornosti lica koje je sastavilo i potpisalo navedeni protokol, zbog sumnje na povredu službene dužnosti i omogućavanje nezakonitog ličnog bogaćenja.
Iz Elektroprivrede Srbije još uvek nema zvaničnih komentara povodom ovih navoda. Očekuje se da će nadležni organi pokrenuti temeljnu istragu kako bi se utvrdile sve činjenice i preduzele odgovarajuće mere u skladu sa zakonom
Prenosimo u celosti zvanični zahtev radnice RB Kolubara, Vesne Lakićević, upućen Elektroprivredi Srbije:
“ELEKTROPRIVREDA SRBIJE AD BEOGRAD BALKANSKA 13
LICIMA ODREĐENIM PO REŠENJU ZA PRIJEM INFORMACIJA I VOĐENJE POSTUPAKA U VEZI SA UZBUNJIVANJA U EPS AD BEOGRAD
Predmet: Zahtev za pokretanje postupka u slučaju uzbunjivanja
Poštovani,
Obraćam Vam se sa zahtevom za pokretanje postupka u slučaju uzbunjivanja.
Potpisivanjem izjave (zaključnice) o kupovini uglja, zaposleni su dali svoj pristanak da poslodavac u njihovu korist po najpovoljnijim cenama organizuje let. Međutim uvidom u protokol broj 04.02-494662/1-25 koji je potpisan za kop D O O od strane Ivana Milovanović iz RB Kolubara se vidi da su radnici oštećeni čak i do 30% po kilometru prevoza.
U januaru mesecu Depa komerc d.o.o. predaje ponudu prevoza uglja finansijskom direktoru Ivanu Milovanoviću, zavedenu pod brojem 04.02.-71081/1-25. Takođe je dostavio cenovnik i uslove prevoza uglja za zaposlene.
KGL d.o.o. nema ni poslovni ni tehnički kapacitet da realizuje predmet prevoza, već je angažovao podizvođača, koji je angažovao podizvođača.
Elem, razlog za pokretanje postupka uzbunjivanja je razlika u ceni prevoza od 10%-30% po kilometru, na štetu radnika, a uz opravdanu sumnju da je potpisivanjem protokola Ivan Milovanović omogućio lično bogaćenje nekim licima i sve na štetu radnika.
Na osnovu Zakona o zaštiti uzbunjivača, želim da ukažem na neprofesionalno i štetno potpisivanje protokola, kao i na omogućavanje nezakonitog ličnog bogaćenja.
Molim da u skladu sa Zakonom o zaštiti uzbunjivača preduzmete potrebne korake kako bi se ovaj protokol 04.02.494662/1-25 koji je potpisan protivno zakonu, odnosno sadrži nezakonite radnje i propuste, poništio. Da se ispita odgovornost lica koje sastavilo i potpisalo navedeni protokol, a koje je time počinilo povredu službene dužnosti ili drugo nezakonito postupanje.
S obzirom da podnosim ovaj zahtev u svojstvu uzbunjivača, u skladu sa Zakonom o zaštiti uzbunjivača („Sl.glasnik RS, br. 128/2014″), zahtevam da se u daljem postupanju dosledno primenjuju sve odredbe ovog zakona, naročito one koje se odnose na: -zaštitu uzbunjivača od bilo kakve štetne posledice zbog uzbunjivanja, -vođenje postupka u vezi sa navodima na zakonit, efikasan i nepristrastan način, -obaveštavanje uzbunjivača o toku i ishodu postupka. Posebno zahtevam da budem blagovremeno i u potpunosti obaveštavana u skladu sa članom 9. Zakona o zaštiti uzbunjivača.
U Lazarevcu dana 16.06.20025. Lakićević mat.br. 279802”