Izgubljena tradicija: Priča o novogodišnjim čestitkama u Jugoslaviji

Pravo u CENTAR
2 minuta čitanja
Foto: Retro novogodišnje čestitke
- Reklama -

Istorija novogodišnjih čestitki u Jugoslaviji je bogata i fascinantna. Ova tradicija, koja seže do srednjeg veka, počela je sa gravurama sa biblijskim motivima koje su izrađivali monasi i hodočasnici, ukrašavajući domove plemstva.

Tokom 19. veka, novogodišnje čestitke su postale popularne širom Evrope. U Engleskoj, umetnici poput Dobsona i Henri Kola doneli su radost svojim veselim prikazima porodica pod jelkom. Prva prava novogodišnja čestitka u Jugoslaviji pojavila se 1945. godine, u prvom broju „Oslobođenja“, s porukom o pobedi i oslobađanju zemlje od fašista.

Tokom 1960-ih, Josip Broz Tito počeo je da šalje novogodišnje poruke, čineći ih tradicionalnim delom jugoslovenskog društva. Ovo je bio period kada su čestitke postale dostupnije širem stanovništvu, s različitim motivima poput zimskih pejzaža, Deda Mraza i veselih lica.

Nakon Drugog svetskog rata, novogodišnje čestitke su postale deo državnog sistema. Prvi novogodišnji broj „Oslobođenja“ izašao je 30. decembra 1945. godine, sa porukom o pobedi i oslobađanju zemlje.

Motivi na čestitkama su se razvijali i postajali sve raznovrsniji. Uključivali su zimske pejzaže, Deda Mraza, vesela lica, jelke i druge zimske motive. Tokom 1970-ih i 1980-ih godina, čestitke su postale još popularnije, sa različitim dizajnima i motivima. Računalo se da je 1979. godine u svetu poslato preko tri i po milijarde novogodišnjih čestitki.

Pojavom interneta, tradicionalne novogodišnje čestitke su polako otišle u zaborav i danas ih je retko moguće pronaći. Ipak, sećanja na njih ostaju duboko urezana u srcima mnogih. Sećanja na vreme kada je svaki dom imao mesto za čestitke na zidu, kada su se sa nestrpljenjem otvarale koverte i sa osmehom čitale poruke topline, ljubavi i nade.

Novogodišnje čestitke su bile simbol jednog vremena, vreme kada su mali gestovi pažnje činili veliku razliku, kada su ručno ispisane poruke donosile radost i povezivale ljude u najtoplijem delu godine. Iako su danas zamijenjene digitalnim porukama, uspomena na njih ostaje kao simbol topline i zajedništva jednog prošlog doba.

- Reklama -

Podeli ovu vest!
Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *