Interpol neće raspisati međunarodnu poternicu za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem pozivajući se na član 3 koji se odnosi na „politički progon“, prenosi Dolče Vele
Generalni sekretarijat Međunarodne kriminalističke policijske organizacije – Interpola odbio je zahtev Bosne i Hercegovine za raspisivanje međunarodne poternice za predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem. Tu informaciju, koju su preneli mediji u BiH, potvrdio je i sam Dodik putem društvenih mreža.
„Upravo me nazvao predsednik Aleksandar Vučić da me obavesti da je dobio obaveštenje od Direkcije Interpola da je uvažena žalba Srbije i da je Interpol odbio zahtev Suda BiH za raspisivanje crvene poternice za mnom i Stevandićem. Hvala predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na podršci i jasnoj i principijelnoj komunikaciji s Interpolom“, napisao je Dodik na mreži Iks. Dodik je zahvalio i premijeru Mađarske Viktoru Orbanu, kao i „predsednicima svih drugih zemalja koji su uložili žalbu, shvatajući političku pozadinu pravnog progona“.
Interpol smatra da bi poternica mogla da bude „politički motivisana“?
Zahtev za raspisivanje poternice podneo je Sud BiH 27. marta, pozivajući se na činjenicu da su za obojicu već bile raspisane unutrašnje poternice, te da su napustili teritoriju BiH u trenutku kada su bili pozvani na saslušanje. Dodik je nakon toga boravio u Srbiji, zatim u Izraelu i Rusiji, dok je Stevandić nesmetano putovao u Srbiju. Sud je zahtevao međunarodnu tzv. „crvenu poternicu“, koja bi omogućila njihovo lociranje i eventualno hapšenje u inostranstvu.
Međutim, Generalni sekretarijat Interpola odbio je taj zahtev, pozivajući se na član 3. statuta Interpola koji zabranjuje bilo kakvu intervenciju ili aktivnosti političkog, vojnog, verskog ili rasnog karaktera. Drugim rečima, kako prenose mediji u BiH, Interpol smatra da bi raspisivanje poternice moglo da bude tumačeno kao politički motivisan potez, što je u suprotnosti s pravilima te međunarodne organizacije. Prethodno su i Srbija i Mađarska zvanično uložile prigovor na zahtev BiH.
Na snazi je centralna „unutrašnja“ poternica BiH
Ova odluka Interpola znači da međunarodna poternica neće biti raspisana. Međutim, unutrašnja „centralna“ poternica ostaje na snazi i, shodno tome, odgovornost za provođenje zakona ostaje na državnim bezbednosnim i policijskim agencijama unutar BiH.
Za sada nema informacija da li će Tužilaštvo BiH ili druge nadležne institucije pokušati da ulože žalbu ili da zatraže ponovno razmatranje slučaja u okviru Interpolovih mehanizama.