Zašto neki pravoslavci slave Božić 25. decembra? Razlika je u kalendaru
Iako se Božić u hrišćanstvu obeležava kao proslava rođenja Isusa Hrista, ne slave ga svi hrišćani istog dana. Razlog leži u korišćenju različitih kalendara: Julijanskog i Gregorijanskog.
Julijanski kalendar, koji je uveo Julije Cezar 46. godine pre nove ere, i dalje koristi Srpska pravoslavna crkva (SPC) i neke druge pravoslavne zajednice. Prema ovom kalendaru, 25. decembar „pada“ 7. januara po Gregorijanskom kalendaru.
Do razlike je došlo 1582. godine kada je papa Grgur XIII, zbog nepreciznosti Julijanskog kalendara, sproveo kalendarsku reformu i uveo Gregorijanski kalendar. Većina katoličkih i protestantskih zemalja je vremenom prihvatila ovaj novi kalendar.
Međutim, među pravoslavnim crkvama koje slave Božić 25. decembra nalazi se i Grčka. Mnogi misle da je to zbog prihvatanja „zapadnjačkog“ Gregorijanskog kalendara, ali to nije tačno.
Grčka, zajedno sa rumunskom i bugarskom pravoslavnom crkvom, od 1924. godine koristi „revidirani“ Julijanski kalendar, poznatiji kao Milankovićev kalendar. Ovaj kalendar, delo srpskog naučnika Milutina Milankovića, smatra se najpreciznijim do sada. Trenutno se poklapa sa Gregorijanskim kalendarom, ali će se razlika pojaviti tek kroz nekoliko vekova, kada će Gregorijanski kalendar verovatno morati da se koriguje.
Milankovićev kalendar je usvojen na Svepravoslavnom kongresu u Carigradu 1923. godine, ali nikada nije zaživeo u Srbiji, dok se u Grčkoj koristi skoro čitav vek.