Igračke i kozmetika na udaru. Evropska komisija objavila godišnji izveštaj o Safety Gate sistemu za opasne neprehrambene proizvode.
Evropska komisija je predstavila godišnji izveštaj o Safety Gate sistemu, evropskom brzom sistemu za prijavu opasnih neprehrambenih proizvoda. Izveštaj pruža pregled opasnih proizvoda prijavljenih u okviru Safety Gate sistema tokom 2024. godine. Sa rekordnih 4.137 prijava, prošla godina je zabeležila najveći broj prijava otkako je sistem pokrenut 2003. godine. Ovaj rast broja prijava pokazuje sve veću efikasnost i poverenje u Safety Gate sistem, budući da nadležni sve češće koriste ovu platformu za prijavu i rešavanje potencijalnih pretnji po bezbednost potrošača.
Izveštaj takođe obuhvata preduzete mere nacionalnih vlasti država članica EU, kao i Norveške, Islanda i Lihtenštajna, kako bi se sprečila šteta za potrošače i obustavila prodaja opasnih proizvoda.
Glavni zaključci
Tokom prošle godine, kozmetika je ostala najčešće prijavljivan proizvod koji predstavlja zdravstvene rizike, sa 36% svih prijava, zatim igračke (15%), električni uređaji (10%), motorna vozila (9%) i hemijski proizvodi (6%).

Hemijski sastojci bili su glavni uzrok rizika u skoro polovini prijava. Među opasnim hemikalijama otkrivenim u proizvodima nalaze se kadmijum, nikal i olovo u nakitu, alergeni mirisi u uljima za telo i sintetičke hemikalije za omekšavanje plastike, kao što je to slučaj sa nekim odevnim predmetima. Čak 97% prijavljene kozmetike sadržalo je BMHCA, zabranjeni sintetički miris koji može ugroziti reproduktivni sistem i izazvati iritaciju kože.
Prijave u okviru Safety Gate sistema dovele su do snažnog odgovora nadzornih organa, koji su preduzeli preko 4.200 mera kako bi zaustavili prodaju ovih proizvoda ili ih potpuno uklonili sa tržišta.
Sledeći koraci
Komisija aktivno sarađuje sa nacionalnim organima nadzora tržišta kako bi pripremila prvi ikada „pretraživački zahvat“ za bezbednost proizvoda. Ova koordinisana akcija ima za cilj identifikaciju kršenja zakona EU u vezi sa bezbednošću proizvoda na online tržištima, u skladu sa novom Opštom regulacijom o bezbednosti proizvoda. Fokus će biti na osiguravanju bezbednosti proizvoda dostupnih za prodaju online.

Pozadina
Safety Gate sistem omogućava nadležnim organima država članica EU i Evropskog ekonomskog prostora da prijave opasne neprehrambene proizvode, upozore druge vlasti i preduzmu hitne mere. Prijave obuhvataju rizike po zdravlje i bezbednost ljudi, poput gušenja, davljenja i oštećenja sluha ili vida, ali i rizike po životnu sredinu, energetsku efikasnost i imovinu.
Uvođenjem Opšte regulacije o bezbednosti proizvoda u decembru 2024. godine, uveden je modernizovan okvir koji osigurava bezbednost svih proizvoda na tržištu EU, bez obzira na njihovo poreklo. Novi propisi poboljšavaju sprovođenje zakona, efikasnost povlačenja opasnih proizvoda sa tržišta i omogućavaju potrošačima da prijave probleme putem nove alatke Consumer Safety Gateway.
S obzirom na sve veće izazove u vezi sa ulaskom nesigurnih proizvoda na Jedinstveno tržište, Komisija je u februaru 2025. godine predstavila komunikaciju o e-trgovini, koja predviđa ciljane mere, uključujući kontrole na carini i jačanje zaštite potrošača.

Komisija je takođe u aprilu 2025. godine postigla politički sporazum o novim pravilima za bezbednost igračaka, zabranjujući upotrebu štetnih hemikalija poput PFAS-a, endokrinih disruptora i bisfenola u igračkama. Uz digitalni pasoš proizvoda, ove mere garantuju da će sve igračke, proizvedene ili uvezene, biti bezbedne za potrošače.
Uz pomoć eSurveillance aplikacije, nacionalni organi nadzora tržišta od 2022. godine efikasno prate online prodaju opasnih proizvoda. Prošle godine ova aplikacija je procesirala skoro 4.000 prijava, analizirala oko 1,6 miliona web stranica i identifikovala oko 5.300 online prodavnica koje nude opasne proizvode.