Selektorka Sterijinog pozorja, teatrološkinja i pozorišna kritičarka dr Ana Tasić, u svom izveštaju istakla je da se predstave u takmičarskoj selekciji tematski bave „direktnim obračunavanjem sa sistemskim izopačenostima“, a da se Pakovićev komad izdvaja „brehtovskim političkim teatrom“.
„Scenski tekst predstave ‘Srpskoj omladini, Dimitrije Tucović’ ima fragmentarnu strukturu, čini ga spoj dramskih scena i songova koji imaju brehtovsku funkciju ironičnih političkih komentara. Oni oneobičavaju radnju sa ciljem buđenja gledaočeve kritičke svesti, ovde naročito važne imajući u vidu užarenu važnost tema koje predstava pokreće“, navodi se u izveštaju dr Ane Tasić.
Predstava se bavi aktuelnim društveno-političkim događajima, nasiljem, korupcijom, manipulacijom i ucenama, kao i odgovornošću pojedinca i pravu na protest. Dr Ana Tasić je istakla da se Paković „ogoljeno i eksplozivno“ bavi ovim temama, a da predstava „donekle podseća na scenske poetike reditelja Olivera Frljića ili Kokana Mladenovića“.

„Ipak, pamflet kao takav nije umetnički naročito vredno sredstvo, zbog čega se on ovde javlja kao deo višeznačne celine, prate ga vizuelno promišljena i simbolički efektna rešenja, kao i ubojiti brehtovski songovi čija razorna ironija ruši maske i raskrinkava laži koje se proglašavaju istinom“, zaključila je selektorka Sterijinog pozorja.
Predstava „Srpskoj omladini, Dimitrije Tucović“ bavi se životom i delom Dimitrija Tucovića, značajne figure srpske istorije i političke misli. Kroz komad se prepliću teme ljubavi, slobode i socijalne pravde, a sam Tucović se pojavljuje kao simbol borbe za bolje društvo.

Citat iz komada:
„Ja, Dimitrije Tucović, u ovom groznom vašem ciničnom dobu, i mrtav znam da ljudi, ipak, ne mogu bez ljubavi. A prave ljubavi nema bez ljubavi za slobodu, kao što nema ideala bez ideala socijalne pravde – i nema većeg zadovoljstva nego za njega živeti, za njega se boriti. Uprkos svemu, pojaviće se u Srbiji devojke i mladići koji će želeti da vole, i koji će znati da je prava ljubav samo ljubav onih koji se najpre zaljube u slobodu.“
Uloge:
- SPASENIJA CANA BABOVIĆ – Jelena Cvijetić
- DIMITRIJE TUCOVIĆ – Lazar Maksić
- PROTA JEVREM TUCOVIĆ – Uglješa Spasojević
- ČOVEK NAJBOGATIJI U DRŽAVI – Boba Stojimirović
- VUKOSAVA – Jelena Cvijetić
- DEČAK – Branimir Ranđelović
- DEČAKOVA MAJKA – Ivana Nedeljković
- ČOVEK-PAROLA – Aleksandar Trmčić
- ČOVEK-PITANJE – Aleksandar Trmčić
- GLAS IZ ETRA – Jasmina Anđelković
- RADNIK U STRELJANI – Ivan Gospavić
Sterijino pozorje, prestižni pozorišni festival koji se svake godine održava u Novom Sadu, predstavlja krunu srpske pozorišne umetnosti, sa Sterijinim nagradama kao najvišim priznanjem u ovoj oblasti. Ovaj festival, osnovan 1956. godine u čast Jovana Sterije Popovića, ne samo da promoviše i razvija nacionalnu dramu, već i okuplja elitu pozorišnih stvaralaca, kritičara i ljubitelja iz regiona i sveta. Sterijine nagrade, koje se dodeljuju u različitim kategorijama, od najbolje predstave do izuzetnih glumačkih, rediteljskih i scenografskih ostvarenja, simbolizuju vrhunac umetničkog dostignuća i predstavljaju merilo kvaliteta u srpskom pozorištu. Festival, sa svojim bogatim programom koji uključuje predstave, okrugle stolove i izložbe, neguje tradiciju i inovaciju, postavljajući standarde i inspirišući nove generacije pozorišnih umetnika. Sterijino pozorje, stoga, nije samo festival, već institucija koja čuva i promoviše vrednosti srpske pozorišne umetnosti, čineći Sterijine nagrade najtraženijim priznanjem u ovoj oblasti.

Lazarevačka publika će imati priliku da pogleda predstavu „Srpskoj omladini, Dimitrije Tucović“ na matičnoj sceni Puls teatra, 31. marta, 1. i 2. aprila, od 20 časova. Broj mesta je ograničen.