Kućnim proizvođačima rakije koji su odabrani na osnovu Javnog poziva Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja danas su u Kući Đure Jakšića svečano uručeni grantovi za konsultantsko-tehničku podršku. Reč je o grantovima Fonda za realizaciju aktivnosti u okviru inicijative „Destilati za destilerije“ čiji je cilj stvaranje uslova za pouzdano snabdevanje destilerija destilatima definisanog kvaliteta i u potrebnim količinama kroz unapređenje tehnoloških, proizvodnih i prerađivačkih kapaciteta registrovanih poljoprivrednih gazdinstava sa teritorija lokalnih samouprava Kragujevac, Rača i Aranđelovac.
Dobitnicima, kao i predstavnicima osnivača Fonda i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prisutnim na ceremoniji dodele u ime Grada Kragujevca se obratito Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika, istakavši da kućni proizvođači rakije svojim radom ne samo da čuvaju tradiciju, već doprinose ekonomskom razvoju našeg kraja i stvaranju brenda koji nas dostojno predstavlja na svetskom tržištu.
Grantovi nisu samo ulaganje u vaše proizvodne kapacitete i usavršavanje zanata, već i nagrada za uloženi rad i znanje u stvaranju proizvoda duboko ukorenjenog u našoj kulturi. To je priznanje za sve što ste postigli i podrška ciljevima kojima težite, rekao je Ružić, dodavši da oni na ovaj način Kragujevac i Šumadiju čine još autentičnijim i prepoznatljivijim na mapi proizvođača rakije. Navodeći da se pomoć pre svega ogleda u samoj organizaciji proizvodnje destilata malih proizvođača prenošenjem znanja i iskustva, on je naglasio da se na taj način pomaže i velikim proizvođačima koji će otkupom tog destilata povećati svoje količine i ujedno pospešivati dalji razvoj proizvodnje rakije u našem kraju. Grad će kroz programe i projekte nastaviti da podržava vaše napore i inicijative koji pre svega doprinose vašem ličnom rastu, a to je ono što utiče na razvoj cele zajednice i učvršćuje pozicije prepoznatljivog srpskog brenda – šumadijske šljivovice na stranom tržištu, poručio je Ružić.
Odabranim korisnicima grantove je uručila državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ivana Popović, ističući da je ova inicijativa primer dobre prakse. Izuzetno je važno da podržimo male proizvođače i pomognimo im u tranziciji da sutra postanu veliki proizvođači. Takođe, veoma je bitno da se naši mali proizvođači udružuju, usaglase i kao kooperanti neke veće organizacije istupe na tržište jer time obezbeđuju sigurnost plasmana svojih proizvoda, rekla je Popović. Veliki deo državnog budžeta ide na direktna davanja i ne uspemo da stignemo svuda sa našim subvencijama. Zato su ovakvi fondovi primer dobre prakse jer na lokalnom nivou, jasnim targetiranjem, sa možda manje sredstva, može puno da se pomogne poljoprivrednicima. Vi, kao manja zajednica, najbolje možete da prepoznate put i jasno definišete korake čime, naglasila je Popović, pomažete i nama kao državi.
Podsetivši da je Šumadija, sa preko sedam miliona litara godišnje, jedan od glavnih centara proizvodnje rakije u Srbiji, kao i da se potražnja povećava, a proizvođači suočavaju sa izazovom dobijanja adekvatne sirovine, direktor Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Nenad Popović, zahvalio se osnivačima Fonda što su prepoznali značaj ove institucije. Jedan od ciljeva Fonda je da postupnim i sistematskim pristupom radimo u kooperaciji. Odabrali smo određen broj proizvođača u prvoj godini koji će dobiti dve vrste pomoći, podjednako važne – nabavku opreme i podršku tehnologa. Danas dodeljujemo prvih 16 ugovora, ali ova inicijativa neće imati kraj, rekao je Popović i najavio da je za iduću godinu planirano da se podrži novih 15 do 20 proizvođača.
Inače, Fond za realizaciju aktivnosti u okviru inicijative „Destilati za destilerije“ formiran je u julu ove godine, a pokrenuli su ga Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Grad Kragujevac, opštine Rača i Aranđelovac, Regionalna asocijacije proizvođača rakije „Šumadijska rakija“ i Centar za strna žita i razvoj sela. Za Fond iz budžeta Grada Kragujevca zajedno sa opštinama Aranđelovac i Rača opredeljeno je ukupno 6,6 miliona dinara. Od 16 grantova, 14 korisnika je sa teritorije našeg grada i po jedan iz opština osnivača.