( VIDEO ) Lazarevački portal „Pravo u centar“ jedini predstavnik Srbije na AIDS 2024: Svet predstavio terapiju kojom se leči HIV

Saša Dobrijević
4 minuta čitanja
- Reklama -

Danas, 1. decembra, obeležava se Svetski dan borbe protiv side, globalni događaj posvećen podizanju svesti o HIV/AIDS-u i sećanju na one koji su izgubili živote u epidemiji. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, u zemlji je od 1985. godine registrovano 2.287 HIV pozitivnih osoba, od kojih je više od polovine obolelo, a 936 umrlo. Procena je da u ovom trenutku u Srbiji živi 1.280 osoba sa HIV-om.

„Uprkos stalnom prisustvu HIV/AIDS-a u Srbiji, i dalje postoji značajan nedostatak sveobuhvatnih informacija dostupnih javnosti. Ovaj nedostatak doslednog dijaloga i obrazovanja ometa napore za sprečavanje novih infekcija, smanjenje stigme i podršku onima koji žive sa HIV-om.“ – ističe Udruženje „Centar za rast i razvoj i prevenciju nasilja.

Iz udruženja poručuju da u Srbiji fokus na HIV/AIDS ne bi trebalo da bude ograničen samo na jedan dan. Neophodni su stalni napori na edukaciji javnosti, promovisanju redovnog testiranja i pružanju usluga podrške onima koji su pogođeni virusom. Osnivanje posvećenih organizacija i inicijativa za rešavanje HIV/AIDS-a tokom cele godine je od suštinskog značaja za stvaranje informisanijeg društva sa više podrške.

„Da bi se efikasno borila protiv ovog pitanja, neophodno je da Srbija osnuje organizacije posvećene diskusiji o HIV/AIDS-u tokom cele godine, a ne samo 1. decembra.“ – smatraju članovi udruženja.

Upravo zbog ovog problema o slaboj informisanosti, novinar portala „Pravo u centar“, Saša Dobrijević, bio je jedini srpski predstavnik na međunarodnoj AIDS 2024 konferenciji u Minhenu uputivši ključna pitanja najvećim organizacijama koje se bave ovom problematikom.

Širom regiona Balkana, zastupljenost HIV-a varira, pri čemu neke zemlje imaju veće stope od drugih. U 2023. godini, region je prijavio 112.883 dijagnoza HIV-a, sa grubom stopom od 12,7 % na 100.000 stanovnika.

Sve veća zabrinutost izaziva sve veći broj nedijagnostikovanih slučajeva HIV-a, posebno u istočnom delu regiona Balkana, što naglašava potrebu za pojačanim testiranjem i kampanjama podizanja svesti.

Od 2023. godine, oko 38,4 miliona ljudi širom sveta živi sa HIV-om. Uprkos značajnom napretku u lečenju i prevenciji, epidemija nastavlja da utiče na milione života. Samo 2023. godine bilo je oko 1,5 miliona novih HIV infekcija širom sveta i 650.000 smrtnih slučajeva povezanih sa AIDS-om.

Usred ovih statistika, nedavna konferencija o AIDS-u 2024. u Minhenu poslužila je kao kritična platforma za rešavanje tekućih izazova i razmenu novih dostignuća. Na konferenciji u MInhenu, jednoj od najvećih do sada, učesnicima iz celog sveta se obratio i nemački kancelar Olaf Šolc, koji je istakao važnost podizanja svesti o sprečavanju epidemije HIV-a.

Učešće na konferenciji ne samo da skreće pažnju na nedostatke u pristupu Srbije epidemiji, već i naglašava hitnu potrebu za kontinuiranom edukacijom, testiranjem i dostupnošću lečenja unutar zemlje smatraju članovi Udruženja „Centar za rast i razvoj i prevenciju nasilja.

Reportaža novinara portala „Pravo u centar“ obuhvata sve aspekte ovog svetskog izazova. Intervjui sa čelnicima Svetske zdravstvene organizacije, doktorima, novinarima i edukatorima, sažeti su u 30 minuta informisanosti kroz iskrena svedočenja obolelih, ali i kroz izjave stručnjaka koji pomno rade na ovom problemu. Na 25. međunarodnoj AIDS 2024 konferenciji je predstavljeno nekoliko tretmana i primera osoba koje su se uspešno izlečile od ovog virusa. Jedna od terapija koja je najviše privukla pažnje je genska terapija koja je uspešno donela rezultate izlečenja.

Realizaciju reportaže su pomogli Rekonstrukcija ženski fond i apoteka „Juričić“ iz Lazarevca.

- Reklama -

Podeli ovu vest!
Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *