Kampanjom „Deca marširaju za mir u svetu” – SOS Dečija sela obeležavaju Svetski dan deteta

Svetski dan deteta ustanovila je Generalna skupština UN 1954. godine, kako bi se skrenula pažnja javnosti na obaveze društva prema deci, kao i na aktuelne izazove sa kojima se deca suočavaju. Na današnji dan, 1959. godine, Generalna skupština UN usvojila je Deklaraciju o pravima deteta, a 1989. godine i Konvenciju o pravima deteta, koju je naša država ratifikovala 1990. godine.

Maria Popović
Maria Popović - Urednica
4 minuta čitanja
- Reklama -

Beograd, 20. novembar 2024. godine
„Želimo mir, želimo mir!“ – hiljade dece iz 38 zemalja širom sveta, simboličnom akcijom „Marširamo za mir”, šalje poruku liderima zahtevajući poštovanje svojih prava i prestanak oružanih sukoba.
Danas, na Svetski dan deteta i 35. godišnjicu usvajanja Konvencije UN o pravima deteta, SOS Dečija sela Srbija skreće pažnju na izazove sa kojima se suočavaju milioni dece, koja pate od razornih posledica nasilja i oružanih sukoba, kako u zemljama koje su zahvaćene oružanim sukobima, tako i u onima koje nisu direktno pogođene.
Oko 400 miliona dece u ratnim i konfliktnim zonama suočavaju se sa nezamislivim teškoćama: raseljavanjem, gubitkom porodice, brige i zaštite, kao i dugotrajnim fizičkim i emocionalnim traumama. Svakodnevno su izložena kršenjima prava deteta, tako što im se uskraćuje pravo na život, hranu, obrazovanje, brigu i zaštitu. 43,3 miliona dece je prinudno raseljeno. U regionima gde sukobi nisu prisutni, globalne vesti o ratu i nasilju izazivaju duboku emocionalnu patnju, a deca iskazuju osećanja straha, anksioznosti, frustracije i nedostatka poverenja u vlade i institucije.
Efekti ratova su i ekonomske i druge krize, uključujući porast tolerancije na sve vrste nasilja, koje pogađaju sve zemlje sveta, a najviše najsiromašnije države i najranjivije slojeve društva. Oko milijardu dece živi u siromaštvu, odnosno nedostaju im osnovni uslovi kao što je pravilna ishrana, voda, dom, obrazovanje i zdravstvena zaštita, a 333 miliona dece živi u ekstremnom siromaštvu, sa manje od 2 dolara dnevno. Čak i u najbogatijim zemljama jedno od petoro dece živi u siromaštvu, a svako deseto dete ne odrasta sa svojim roditeljima.
Organizacije SOS Dečija sela (SOS Children’s Villages) rade u više od 130 zemalja i teritorija širom sveta i utiču na otklanjanju posledica koju sukobi i nasilje nanose deci svakodnevno.
Učešćem u globalnoj kampanji „Marširamo za mir“, želeli smo da prenesemo glas dece i ukažemo na odgovornost odraslih da zaštite njihova prava, posebno u trenucima kada su izložena nasilju i ratnim strahotama.
„U svetu u kojem deca svakodnevno svedoče nasilju i nepravdi, naša dužnost je da se borimo za njihovu bezbednost i dobrobit. Ideja ove inicijativе je da se deci sveta pruži šansa da svojim mаršom zatresu planetu, ne bukom bombi, već pozivom za mir, koji treba da se čuje i shvati kao zahtev svim vladama da preduzmu hitne mere za zaštitu dece u konfliktima i okončanje oružanih sukoba. Želimo da podsetimo na važnost poštovanja Konvencije o pravima deteta i da zajedno radimo na stvaranju boljeg sveta za svako dete“ – izjavila je Vesna Mraković, nacionalna direktorka organizacije SOS Dečija sela Srbija. U okviru globalne kampanje “Marširamo za mir” nastao je i video u kome su glavni glumci upravo deca iz 38 zemalja na svetu. Video je prikazan 19. novembra, uoči Svetskog dana deteta, na Generalnoj skupštini UN-a sa ciljem da se liderima zemalja prenese jasna poruka – deca žele mir i poštovanje svojih prava.

Pridružite se našoj kampanji kako bismo zajedno mogli da učinimo svet boljim mestom za svako
dete. Video je dostupan na sledećem linku https://youtu.be/kvIKsBP4a1w.

- Reklama -

Podeli ovu vest!
Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *