Na sastanku su, pored predstavnika Ministarstva, učestvovali članovi radne grupe, novinarska i medijska udruženja, predstavnici zainteresovane i stručne javnosti, kao i predstavnici međunarodnih organizacija.
Kako je saopšteno iz Ministarstva, fokus diskusije bio je na ključnim novinama planiranim u sva tri zakona, sa posebnim osvrtom na izmene Zakona o javnim medijskim servisima. Jedna od značajnijih novina jeste uvođenje instituta zaštitnika gledalaca, slušalaca i čitalaca, što će biti prvi put definisano ovim zakonom.
Predstavljene su i izmene i dopune preostala dva medijska zakona, za koje je naglašeno da su kreirane u skladu sa preporukama Evropske komisije i Medijskom strategijom Srbije.
Učesnici sastanka, predstavnici novinarskih i medijskih udruženja i stručnjaci iz oblasti medija, izneli su svoje utiske o predloženim nacrtima zakona, kao i preporuke za njihovo dalje unapređenje, posebno u kontekstu usklađivanja sa Evropskim aktom o slobodi medija.
Ministarstvo je istaklo da je tokom šest meseci intenzivnih razgovora postignuta puna usaglašenost sva tri nacrta zakona sa Evropskom komisijom.
Očekuje se da će se medijski zakoni u „najkraćem roku“ naći u proceduri Narodne skupštine Srbije.
U saopštenju se podseća da je usvajanje ovih zakona jedan od ključnih uslova za otvaranje „Klastera 3“ u pregovorima Srbije sa Evropskom unijom.