U obraćanju novinarima, član Izvršnog odbora Sindikata „Jedinstvo EPS“ Goran Perišić istakao je da je Društveni front rezultat višemesečnog zajedničkog delovanja studenata, radnika i poljoprivrednika, koje je započelo tokom masovnih protesta, blokada i štrajkova širom zemlje.
– Prvi put smo zajednički nastupili 8. marta na protestu „Rame uz rame“, a danas formalizujemo našu saradnju kroz Društveni front. Ovo nije privremeni savez, već početak dugoročnog procesa društvene promene – poručio je Perišić.
Front je osnovan kao odgovor na sistemske probleme poput institucionalne korupcije, siromaštva, rastuće nejednakosti, društvenih podela, represije i devastacije prirodnih resursa. Osnovna ideja jeste da se kroz povezivanje i zajedničko delovanje radnika iz različitih sektora, institucije koje su uzurpirane od strane vlasti vrate građanima i ponovo budu u službi opšteg dobra.
Jedan od ključnih ciljeva Društvenog fronta je i borba za izmene Zakona o radu i Zakona o štrajku, koje su pripremljene u saradnji pet nacionalnih sindikata i studentskih predstavnika, ali i zagovaranje šireg seta zakonskih promena u interesu građana.
– Verujemo da čovek može ostvariti svoj puni potencijal samo u zajednici ravnopravnih. Naš cilj je društvo po meri čoveka, u kojem institucije rade za sve, a ne za povlašćene – rekao je Perišić.
Društveni front pozvao je sve radničke kolektive, sindikate, udruženja i zajednice koje podržavaju studentske zahteve i borbu za sistemske promene da im se priključe.
– Naš zadatak je težak, ali neophodan – da izgradimo pravedno društvo u kojem solidarnost nije parola, već realnost – zaključio je Perišić.
Predstavljanje Društvenog fronta usledilo je nakon meseci intenzivne saradnje različitih aktera građanskog društva, a današnja konferencija ocenjena je kao važan korak ka stvaranju trajnog pokreta za društvenu promenu.