Direktorka Kuće evropske istorije, dr Konstance Icel, izrazila je duboko poštovanje prema angažmanu mladih ljudi, istakavši da su je posebno dirnuli njihova posvećenost demokratiji, transparentnosti i slobodi izražavanja. Studenti su tokom tribine prikazali snimke brutalnih napada na mirne demonstrante tokom protesta u Srbiji, uključujući i slučajeve gaženja automobilima, što je na publiku ostavilo snažan utisak.
Dr Icel je za Dojče vele ocenila da je angažman civilnog društva, posebno mladih, od izuzetne važnosti u vremenima jačanja autoritarnih tendencija, naglasivši da Evropa nastaje kroz ideje i vizije njenih građana. Ona je podsetila na istorijske primere pokreta civilnog društva koji su oblikovali evropsku istoriju, poput revolucije 1848, sufražetkinja i studentskih protesta 1968. godine, kao i mirnih revolucija 1989.
Govoreći o snimcima nasilja nad demonstrantima, direktorka Kuće evropske istorije je izjavila da je bila „ekstremno šokirana“, ističući da se radi o kršenju osnovnih ljudskih prava, uključujući pravo na život i slobodu izražavanja. Ona je pohvalila hrabrost srpskih studenata i njihovu odlučnost da preuzmu odgovornost za svoju budućnost i budućnost svoje zemlje, naglasivši da oni daju nadu i pokazuju da se za prava treba boriti.
Na pitanje o tome da li studenti treba da se uključe u političke institucije, dr Icel je odgovorila da postoje različita demokratska sredstva za postizanje političkih ciljeva, navodeći primere nastanka političkih stranaka iz civilnog društva, ali i druge oblike aktivnog političkog delovanja, uključujući i proteste poput onih koje sprovode srpski studenti.