Kako se navodi na zvaničnom sajtu Evropske komisije, Evropska unija je jedan od najmanje korumpiranih regiona na svetu. Međutim, nijedna od zemalja EU nije u potpunosti oslobođena korupcije. Iako se njena priroda i obim mogu razlikovati od zemlje do zemlje članice, korupcija šteti EU u celini:
- Procenjuje se da korupcija košta Evropsku uniju između 179 milijardi i 990 milijardi evra godišnje, što iznosi do 6% njenog BDP-a.
- 70% Evropljana veruje da je korupcija rasprostranjena u njihovim zemljama
- 35% preduzeća u EU smatra da je korupcija problem u poslovanju
- 59% preduzeća u EU se slaže sa tvrdnjom da su mito i korišćenje veza često najlakši način za dobijanje određenih javnih usluga
Ekipa digitalnog magazina je postaviila pitanja Evropskoj komisiji u vezi sa novom Direktivom koja će biti sprovedena u borbi protiv korupcije, ali takođe kako će Srbija uskladiti svoje zakone sa novim zakonima Evropske unije kada je reč o problemu korupcije. Press služba Evropske komisije u svom saopštenju i odgovoru na naš dopis kažu:
Borba protiv korupcije je visoki prioritet za Evropsku Komisiju.
U maju 2023. godine Komisija je usvojila paket mera protiv korupcije kako bi ojačala prevenciju i borbu protiv korupcije. Cilj je da se ažuriraju i usklade pravila EU o definicijama i kaznama za krivična dela povezana sa korupcijom. Ovo će osigurati visoke standarde za sve vrste koruptivnih radnji, bolju prevenciju i poboljšano sprovođenje zakona.
Ovaj predlog uključuje i stvaranje Mreže EU protiv korupcije, foruma za sve ključne zainteresovane strane u EU, u kojem će se razmenjivati dobre prakse, ideje, prilike i planovi za dalji rad na merama protiv korupcije.
Pročitajte ceo tekst na digitalnom magazinu REUC na sledećem linku.