Generacija Z u Srbiji želi poklon koji nije „ispod jelke“

Nađa Stanišić
4 minuta čitanja
- Reklama -

Za pripadnike mlađe generacije u Srbiji, najbolji pokloni nisu oni koji su upakovani u ukrasni papir, već trenuci koji ostaju u sećanju. Pripadnici generacije Z u Srbiji, poput evropskih vršnjaka, tokom ove praznične sezone, priželjkuju poklone koji će im doneti iskustva i uspomene za čitav život, pokazalo je novo Mastercard istraživanje.

Više od dve trećine (70%) mladih od 18 do 24 godine odlučilo je da poveća svoj budžet za nova iskustva, što je više nego bilo koja druga starosna grupa u Srbiji. 

Najpoželjnija iskustva među pripadnicima GenZ su:

  • posete destinacijama sa „bucket liste“ (78%)
  • koncerti omiljenih izvođača (60%)
  • poseta retkim „čudima prirode“ (64%) 
  • obrok u restoranu iz snova (49%).

Ipak, nije u pitanju atraktivnost samog događaja: više od polovine (58%) ispitanika generacije Z navodi da su zajednička iskustva sa dragim osobama motivacija za ulaganje u njih. S druge strane, “strah od propuštanja” (tzv. FOMO efekat) igra ulogu u tome.

-Praznična sezona je savršeno vreme da kupci u Srbiji razmisle o tome šta ih usrećuje, posebno kada biraju poklone za tinejdžere i mlade, kaže Beatrice Cornacchia, izvršna potpredsednica za marketing i komunikacije za Aziju i Pacifik, Bliski Istok, Afriku i  Evropu u kompaniji Mastercard. 

Pokloni koji se baziraju na iskustvima, veoma su privlačni mladima, odnosno generaciji Z, zato što pružaju priliku da podele posebne trenutke sa prijateljima i porodicom. 

-U kompaniji Mastercard smo ponosni što pružamo neprocenjiva iskustva koja povezuju ljude sa onim što vole, pomažući im da stvore uspomene za ceo život, dodaje ona. 

Bilo da je u pitanju novo iskustvo ili uživanje u omiljenim aktivnostima i hobijima, pripadnicima generacije Z je bitno da učestvuju. U Srbiji, čak 96% njih planira da ulaže u nova iskustva, od čega 53% planira da to budu putovanja, 44% želi da odlaske na koncerte i festivale, a 42% u aktivnosti u prirodi poput planinarenja ili vožnje bicikla. 

Oko 70% GenZ-jevaca planira da u narednom periodu dodatno poveća investiranje u sticanje novih iskustava. 

Kada mladi u Srbiji donose odluke o trošenju novca na iskustva presudni faktor je mogućnost da se to iskustvo podeli sa porodicom i prijateljima, što utiče na izbor 58% ispitanika. 

Osim toga za 42% njih od presudnog značaja je mesto gde se održava, dok je za 49% bitno da to bude nešto neprocenjivo i jedinstveno.

Od iskustava koje posebno cene, 84% ističe probanje lokalnih sadržaja na putovanjima poput degustacije specijaliteta, posete kulturnim dobrima ili učestvovanje u tradicionalnim aktivnostima svojstvenim tom mestu. Njih 69% izdvaja odlazak na fudbalsku utakmicu omiljenog tima, a za 64% najbolje iskustvo bilo bi da doživi da čuje svoju omiljenu pesmu uživo na koncertu.

Mladi najveću zainteresovanost pokazuju za investiranje u putovanja. Milenijalci i pripadnici generacije Z (44% i 31%) izjavili su da bi putovali zbog iskustava za koje ih veže određena strast. Osim putovanja, mladi preferiraju i događaje poput koncerata i festivala, koji „na listi želja“ zauzimaju drugo mesto sa 44% zainteresovanih ispitanika, dok su aktivnosti na otvorenom, poput planinarenja i biciklizma, na trećem mestu sa 42%.

Ovogodišnje Mastercard istraživanje  sprovedeno je u partnerstvu sa Vitreous Worldwide, kako bi se steko uvid u promenu preferencija potrošač, kada su u pitanju iskustva. 

Istraživanje je obuhvatilo 16.141 ispitanika, uključujući 14.125 ispitanika sa 20 tržišta širom Evrope (Austrija, Belgija, Francuska, Nemačka, Italija, Poljska, Španija, Velika Britanija, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Češka, Grčka, Irska, Holandija, Portugal, Rumunija, Srbija, Švedska, Švajcarska) i 2.016 ispitanika u Australiji, Brazilu, Kini i SAD.

- Reklama -

Podeli ovu vest!