Primetno je da Evropa i Evropska unija ne reaguju na skoro dvomesečnu dramatičnu situaciju u Srbiji. Šta je razlog tome zašto EU ćuti?
Tim povodom oglasila se predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever koja je na svom LinkedIn profilu rekla sledeće:
„Pitaju me kolege iz Srbije zašto Evropa ćuti šta se dešava u Srbiji. Čak ni evropski mediji ne pokazuju interesovanje za potpunu blokadu zemlje, višemesečnu blokadu skoro svih univerziteta i masovne studentske proteste koje podržavaju mnogi građani — što je bilo evidentno tokom nedavnog generalnog štrajka. Većina novinarskih organizacija je uglavnom povezana sa događajima i ključnim akterima, pa se slobodno javite.„
Evropska federacija novinara izrazila je punu podršku novinarima u Srbiji koji su štrajkovali radi odbrane javnog interesa. EFJ naglašava važnost slobode medija i prava novinara da nezavisno izveštavaju bez političkog pritiska. Oni pozivaju vlasti da obezbede okruženje koje podržava slobodu izražavanja i medija i da se uzdrže od pokušaja suzbijanja kritičkog novinarstva. EFJ takođe naglašava da je kritika medija od suštinskog značaja da bi izabrane vlade bile odgovorne.”
Zbog svega što se događa, među prvima se oglasila Evropska federacija novinara komentarišući događaje od 24. januara člankom:
„Evropska federacija novinara (EFJ) dala je danas punu podršku novinarskim organizacijama Srbije koje su pozvale na generalni štrajk za učešće u akciji „opšte građanske neposlušnosti“ koju su organizovali srpski studenti nakon tragične nesreće u Novom Sadu na železničkoj stanici, ubivši 15 ljudi. EFJ posebno osuđuje pretnje srpskog ministra informisanja i telekomunikacija Dejana Ristića Srpskoj koaliciji za slobodu medija.
Više od 80 redakcija u Srbiji danas štrajkuje, kao odgovor na poziv Koalicije za slobodu medija. Negirajući sposobnost redakcija da zauzmu samostalan stav, ministar je optužio Koaliciju da radi protiv javnog interesa.
EFJ smatra da se mora oštro osuditi neprihvatljivo političko mešanje gospodina Ristića. „Vlada Srbije je očigledno gluva na legitimne apele studenata i civilnog društva“, reagovao je generalni sekretar EFJ Rikardo Gutijerez. „Pretnje ministra Srpskoj koaliciji za slobodu medija neodgovoran su odnos prema onima koji jednostavno zahtevaju poštovanje vladavine prava i ljudskih prava. Novinari će uvek biti na strani istine i slobode, bez obzira na autoritarne i represivne režime”.
U znak solidarnosti, svi učesnici radionice koju je EFJ organizovala u Višiju (Francuska) u okviru projekta Stani za novinarstvo, danas su se kolektivno prijavili na apel Koalicije.
Srpska koalicija za slobodu medija uključuje dve podružnice EFJ, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija Nezavisnost (GS Kum Nezavisnost) i još pet organizacija (Udruženje medija, Udruženje onlajn medija AOM, Nezavisno društvo novinara Vojvodine NDNV, Poslovno udruženje lokalnih i nezavisnih medija Lokal pres i Slavko Ćuruvija Fondacija).”