To što su studenti koji biciklima putuju iz Srbije za Strazbur i dočeci koji im usput ljudi priređuju završili kao udarna vest na austrijskom javnom servisu ponovo je pokrenulo pitanje izveštavanja Radio-televizije Srbije.
Postavlja se pitanje kako je moguće da strani mediji veći prostor i minutažu na svojim televizijama poklanjaju studentima iz Srbije od samog RTS? Sagovornici Danasa smatraju da je sve to posledica toga što RTS godinama služi režimu.
Slobodan Prvanović, naučni saradnik Instituta za fiziku, i kandidat za člana UO RTS-a kaže za Danas da je ovo odličan primer na osnovu koga može da se sagleda mera propasti RTS-a.
– Jedan isti događaj, a dva različita pristupa. Sa jedne strane imamo novinarstvo, a sa druge služenje režimu koje, u ovom periodu, izgleda tako što se relativizuje i omalovažava ono što studenti rade. Zaposlene na RTS-u treba da bude sramota što su veću pažnju našoj deci poklonili stranci. Ta bruka je u srazmeri sa onom gde ambasadori ne žele da se vide sa svojim narodom – ističe naš sagovornik.
Dragana Rakić, poslanica Demokratske stranke ocenjuje da se RTS više od decenije ponaša kao partijsko glasilo SNS-a i Aleksandra Vučića i da veoma predano rade da istinu koja ne ide u korist aktuelnog režima sakriju od građana Srbije.
– Jer kada bi se na RTS-u i drugim televizijama sa nacionalnom frekvencijom mogla čuti istina o mnogobrojnim aferama ovog režima, aktuelna vlast bi odavno bila prošlost. Javni austrijski servis izvestio je svoje građane da su najbolji ambasadori Srbije – studenti krenuli ka Strazburu tražeći podršku za univerzalne demokratske vrednosti – slobodu, vladavinu prava, poštovanje ustava. Kada RTS počne da izveštava onako kako je to uradio austrijski javni servis izveštavajući o dolasku srpskih studenata biciklista biće to znak da Srbija postaje slobodna i demokratska država i da će zbog korupcije koja ubija neko konačno odgovarati – navodi Rakić za Danas.
nformativni program RTS, prema mišljenju novinarke Tatjane Manojlović, davno je odustao od profesionalnog odnosa prema novinarstvu i zakonskih obaveza Javnog medijskog servisa.
– Građani Srbije zatočenici su privilegija uredničke “elite” informative RTS. Ipak nije deplasirano stalno ih podsećati i raduje što se sve glasnije čuje i protivljenje takvoj praksi, sve većeg broja zaposlenih u RTS – ističe Manojlović za Danas.
Podsetimo, dijaspora je sinoć dočekala studente bicikliste u Beču, gradu u kom živi više od 170.000 Srba. Bio je to, kažu, jedan od većih i lepših dočeka koje su studenti doživeli.
Prema rečima novinarke Der Standarda Olivere Stajić studenti su uspeli da u Beč prenesu malo atmosfere koju su gledali u Beogradu i Budimpešti. Ona je navela da je na onlajn portalu javnog servisa, koji je najposećenija stranica u Austriji, doček studenata bio glavna vest tokom cele noći, pa čak i jutros.
“Shvatili su internacionalni mediji 15. marta da je to bitna stvar, ne samo za Srbiju, nego i za Evropu, za demokratiju, ali kad kolege to osete uživo, pa kombinuju sa fotografijama, sve se to širilo celu noć po celoj Austriji“, ispričala je ova novinarka.
Studenti putuju do Emersdorfa na Dunavu, gde će prenoćiti. Naredna destinacija im je Linc, pa Salzburg i to će biti njihov poslednji dan u Austriji. U petak kreću put Nemačke, kako bi prošli i tu zemlju i stigli do Francuske.